Ta lekka ciężarówka z Chin ma przejechać 500 km bez ładowania i mieć tylko 2,7 tony masy własnej

Yinlong_elektryczna_ciezarowka

Kiedy słynna Tesla pokazała ciężarówkę Tesla Semi, o zasięgu 800 kilometrów, pojawiły się głosy niedowierzania. Elektryczne samochody dostawcze od renomowanych producentów, jak Mercedes-Benz eVito, czy Volkswagen eCrafter, nie potrafią zaoferować nawet 200 kilometrów zasięgu. No i dochodzi nam opisywana dzisiaj  sprawa firmy DHL Deutsche Post, której elektryczne auta przejeżdżają zimą do 75 kilometrów (zapraszam tutaj). Naprawdę trudno więc uwierzyć w wiadomość, która pojawiła się ostatnio w Chinach.

Firma Yinlong twierdzi, że opracowała auto dostawcze o zasięgu aż 500 kilometrów i masie własnej zaledwie 2,7 tony. Przyznacie, że takie połączenie może brzmieć nieprawdopodobnie. Trzeba jednak zaznaczyć, że elektryczna motoryzacja nie jest dla Yinlong niczym nowym. Firma ta już od dłuższego czasu produkuje elektryczne oraz hybrydowe autobusy. Ponadto jest to też bardzo duży producent samych baterii oraz przemysłowych magazynów energii.

Jeśli chodzi o sam pojazd, to przypomina on typowo azjatycką, lekką ciężarówkę. Z uwagi jednak na zastosowanie napędu elektrycznego, nie trzeba było instalować układu odchylania kabiny. Dlatego też skrzynia ładunkowa może znajdować się tuż za szoferką, tworząc jednolitą bryłę. Rozmiary samochodu to 5,99 metra długości, 2,04 szerokości o 2,74 wysokości. Wspomniana masa własna wynosi 2,7 tony, przy 4,4 tony DMC. Baterie umieszczono pod skrzynią ładunkową, po obu stronach ramy, natomiast prędkość maksymalna to 105 km/h.