Ta firma transportowa przetrwała już 90 lat, a jej obecny prezes jest wnukiem założyciela

Niemiecka firma Fehrenkötter Transport & Logistik  może być Wam dobrze znana. Przedsiębiorstwo to słynie z porównań samochodów ciężarowych, prowadzonych na dystansie kilkuset tysięcy kilometrów i bardzo szeroko opisywanych w branżowych mediach (więcej tutaj).

Właśnie to przedsiębiorstwo, mające swoją siedzibę w okolicach miasta Münster, pochwaliło się teraz swoim 90-leciem. Przyznacie, że tak długi okres prowadzenia firmy transportowej może robić duże wrażenie. Uznałem więc, że warto opublikować przygotowane na tę okazję zdjęcia, wraz z kilkoma informacjami.

Jak się okazuje, Fehrenkötter jest dzisiaj prowadzony przez wnuka założyciela. Wcześniej role prezesów pełnili jego ojciec oraz dziadek. Choć więc minęło już 90 lat, przedsiębiorstwo cały czas pozostaje po kontrolą tej samej rodziny. Co też ciekawe, obecny prezes zaczął kierować firmą w bardzo młodym wieku. Przejął ją 1994 roku, mając wówczas tylko 26 lat.

Dzisiaj Fehrenkötter zatrudnia 600 osób i dysponuje całą flotą nowoczesnych oraz specjalistycznych ciężarówek. Wynika to z faktu, że firma już od lat 70-tych specjalizuje się w transporcie pojazdów. Dziadek obecnego prezesa zaczynał natomiast od jednej, uniwersalnej ciężarówki, osobiście zasiadając za jej kierownicą.

Tym pierwszym pojazdem był Krupp L30. Było to proste, dwuosiowe podwozie z 90-konnym silnikiem, zakupione w 1929 roku. Pomimo prymitywnej konstrukcji, samochód ten wykorzystywano do transportu po terenie całych Niemiec. Wówczas coś takiego było postrzegane jako jazda na bardzo długich dystansach. Znamienny jest też fakt, że rok 1929 roku był samym początkiem wielkiego kryzysu gospodarczego.

Ten pierwszy pojazd możecie zobaczyć na powyższym zdjęciu. Jest to fotografia wykonana rok po założeniu firmy, w 1930 roku. Krupp stał wówczas na terenie stacji benzynowej we Wrocławiu, wówczas znanym jako niemieckie miasto Breslau. Nad tekstem możecie zaś zobaczyć porównanie odrestaurowanego Kruppa L3 oraz jednego ze współczesnych Mercedesów. Oba pojazdy należą do firmy Fehrenkötter.