Ta chińska ciężarówka dorównuje produktom “wielkiej siódemki” – tak twierdzą dziennikarze z Europy

W Chinach przyznano właśnie nagrodę dla samochodu ciężarowego roku. Pozornie jest to tytuł, który nie powinien nas szczególnie interesować. Okazuje się jednak, że za przyznanie tej nagrody odpowiadali przede wszystkim europejscy dziennikarze. Mowa tutaj o tych samych jurorach, którzy przyznają tytuł ciężarówki roku w Europie. Tym samym ich spojrzenie na chińskie pojazdy miało jak najbardziej europejski punkt odniesienia.

Przejdźmy natomiast do konkretów – tytuł Chinese Truck of the Year 2019, czyli Chińskiego Samochodu Ciężarowego 2019 Roku, otrzymał FAW J7. Zdaniem europejskich jurorów, samochód ten wprowadza na chiński rynek zupełnie nową jakość. Pod względem wykonania, bezpieczeństwa, komfortu, a nawet procesu produkcyjnego ma to być ciężarówka porównywalna z pojazdami europejskimi. To natomiast, biorąc pod uwagę dotychczasową jakość “chińczyków”, naprawdę ogromna nowość.

Co też ciekawe, wielu z Was miało niedawno okazję zobaczyć FAW-a J7 na żywo. Dwa egzemplarze tego pojazdu gościły latem w Europie, w ramach pokazowego przejazdu z Chin do Włoch. Tutaj oraz tutaj możecie zobaczyć wykonane przy tej okazji zdjęcia, pochodzące z niemieckiej autostrady oraz z włoskiego terminalu celnego.

Pod względem technicznym, FAW J7 oferuje 12,5-litrowy silnik typu Euro 5, rozwijający do 550 KM. Do tego dochodzi 12-biegowa przekładnia manualna, który o dziwo jest własną konstrukcją chińskiego producenta. Jeśli natomiast chodzi o dostępność systemów wspomagających jazdę, to model J7 ma zbliżać się do światowej czołówki. To właśnie ten pojazd przygotowano bowiem do pracy z autopilotem czwartego poziomu (poszczególne poziomy autopilotów wyjaśniałem tutaj).