Na szwedzkie drogi wyjadą 90-tonowe zestawy z rudą żelaza – będzie to aż 30 ciężarówek z przyczepami

W Szwecji do użytku trafi trzydzieści zestawów o DMC aż 90 ton. Dziesięcioosiowe ciężarówki skorzystają z publicznych dróg, mając na to zezwolenie wydane przez władze Szwecji. Ich właścicielem będzie natomiast firma Kaunis Iron, działająca w branży wydobywczej.

Każdy z zestawów będzie składał się z pięcioosiowego Volva FH16 750 oraz pięcioosiowej przyczepy. Napęd ciężarówki otrzyma układ 10×4, natomiast producentem zabudów i przyczep będzie szwedzka firma SLP. Tak skonfigurowane pojazdy będą woziły rudę żelaza, w ilości nawet dwóch milionów ton rocznie. Praca ta ma mieć charakter bardzo intensywny, z kierowcami pracującymi na zmiany, także w weekendy. Firma wylicza więc, że do zrealizowania tego zadania na 30 ciężarówek będzie musiał przypadać aż 120 kierowców.

Trudne będą też warunki klimatyczne, jako że ciężarówki będą kursowały między Kaunisvaara a Pitkäjärvi, na samej północy Szwecji. Odległość w jedną stronę wyniesie przy tym 100 kilometrów. A kiedy wszystko wystartuje? Pierwsze trasy zaplanowano na lipiec 2018 roku.


Zdjęcie jest jedynie przykładowe. Prezentuje ono pojazd w innej, fińskiej konfiguracji, oferującej „tylko” 76 ton DMC zestawu. Zdjęcia 90-tonowego zestawu z Kaunis Iron nie mogłem opublikować, gdyż żadne fotografie nie są jeszcze dostępne.