Szwedzka policja nie zna zasad kabotażu? Rozporządzenia podważają jej rację

W nawiązaniu do tekstu:

Kabotaż poniżej 3,5 tony w Szwecji – policja zakazała przejazdu, zakładając blokadę

Podobnie jak kilka lat temu, kwestia kabotażu pojazdami do 3,5 tony znowu wywołała kontrowersje. Czy szwedzka policja, w sprawie opisanej powyżej, na pewno miała rację? Czy kabotaż w lekkim transporcie faktycznie jest zakazany, czy może funkcjonariusze wykazali się nieznajomością rozporządzeń?

Krótko po publikacji powyższego artykułu, zgłosił się do mnie Artur Kalisiak ze Związku Pracodawców Transport i Logistyka Polska. Jego komentarz był następujący: Podejście szwedzkich funkcjonariuszy policji może budzić pewne wątpliwości. Zgodnie z art. 8 rozporządzenia 1072/2009, przewozy kabotażowe można wykonywać również pojazdami o DMC poniżej 3,5 t. Niestety przykład ten pokazuje, że interpretacja przepisów unijnych bywa różna w poszczególnych krajach członkowskich.

Przejdźmy więc od razu do wspomnianego rozporządzenia, by sprawdzić konkretne zapisy. O kwestii kabotażu mówi art. 8 ust. 5, mający poniższy brzmienie:

5. Każdy przewoźnik uprawniony w państwie członkowskim siedziby przewoźnika, zgodnie z przepisami tego państwa członkowskiego, do prowadzenia zarobkowego transportu drogowego rzeczy określonych w art. 1 ust. 5 lit. a), b) i c) może, zgodnie z warunkami określonymi w niniejszym rozdziale, wykonywać, zależnie od okoliczności, przewozy kabotażowe tego samego rodzaju lub przewozy kabotażowe pojazdami tej samej kategorii.

Wspomniany art. 1 ust. 5 lit. a), b) i c) brzmi zaś jak poniżej:

Następujące rodzaje przewozu i przejazdów bez ładunku dokonywanych w powiązaniu z takim przewozem nie wymagają posiadania licencji wspólnotowej oraz są zwolnione z wszelkich zezwoleń przewozowych:

a) przewóz przesyłek pocztowych jako usługi powszechnej;

b) przewóz pojazdów uszkodzonych lub zepsutych;

c) przewóz rzeczy pojazdami silnikowymi, których dopuszczalna masa całkowita, włącznie z dopuszczalną masą całkowitą przyczep, nie przekracza 3,5 tony;

(…)

Jeśli podsumujemy sobie powyższe zapisy, sytuacja wydaje się prosta – samochód o DMC do 3,5 tony ma prawo wykonywać transport kabotażowy bez licencji wspólnotowej, gdyż cały lekki transport jej z tych licencji zwolniony. Dotyczy to wszystkich krajów Unii Europejskiej, a więc także Szwecji. Zresztą, z jakiegoś powodu „busy” masowo wykonują kabotaż w najróżniejszych krajach, w tym chociażby w Niemczech. Niemniej, jak widać, policja ze szwedzkiego Hudiksvall inaczej zinterpretowała przepisy…