Szwedzi szukają kierowców na 90-tonowe, 10-osiowe zestawy, które będą jeździły po drogach publicznych

Na zdjęciu widzicie jeden z opisywanych zestawów.

Takie oferty pracy nie zdarzają się często. Szwedzka firma Malmtransport Norr szuka bowiem kierowców na jedne z największych wywrotek, jakie kiedykolwiek jeździły po europejskich drogach publicznych.

Malmtransport Norr, jako stały podwykonawca firmy wydobywczej Kaunis Iron, otrzymał od władz Szwecji wyjątkowe zezwolenie. Przedsiębiorstwo będzie mogło użytkować na drogach publicznych cała flotę ciężarówek o masie do 90 ton. Będą to 10-osiowe zestawy, składające się z Volva FH16 750 10×4 oraz pięcioosiowej przyczepy marki SLP.

Tak ogromne ciężarówki będą kursowały na 100-kilometrowej trasie między Kaunisvaara a Pitkäjärvi, na samej północy Szwecji. Samochody będą przewoziły rudę żelaza i docelowo ma ich być nawet 30. Żeby natomiast mogły jeździć przez okrągłą dobę, chce się dla nich zatrudnić grupę 120 kierowców, organizując im pracę w systemie zmianowym.

I właśnie tutaj przechodzimy do wspomnianego ogłoszenia. By podjąć się pracy na 10-osiowych Volvach, trzeba będzie na sześć miesięcy przenieść się na północ Szwecji. Kontrakt zostanie podpisany właśnie na pół roku, na okres od lipca do grudnia przyszłego roku. W tym czasie kierowca miałby pracować na pełen etat, pozostając w pełni dyspozycyjnym.

Pod względem uprawnień, firma wymaga jedynie prawa jazdy C+E, najzwyklejszej kwalifikacji wstępnej oraz karty do tachografu. Mile widziane jest doświadczenie w transportach wydobywczych, choć firma nie ma też nic przeciwko doświadczonym kierowcom autobusów lub ciężarówek zupełnie innego typu.

Warto też dodać, że pierwszych 40 kierowców, na pierwsze dostarczone ciężarówki, Malmtransport Norr zdołał już znaleźć. Nowo rekrutowani pracownicy mieliby więc jeździć zestawami, które zostaną dostarczone w kolejnych miesiącach.