Szwedzki Instytut Badań Drogowych i Transportu, przy współpracy z Uniwersytetem w Linköping, przygotowuje testy systemu, który zdobył już pewną popularność w Chinach. Mowa tutaj o elektrycznych samochodach ciężarowych z wymiennymi bateriami.
Szwedzi odnoszą się do głównego problemu związanego z elektryfikacją transportu, czyli przymusowych przestojów pod ładowarkami. Wiąże się to nie tylko ze stratą czasu, ale też z pogłębieniem niedoboru miejsc postojowych i możliwym przesileniem sieci energetycznych. W przypadku wymiennych baterii takie przestoje nie byłyby konieczne, a proces ładowania można by lepiej rozplanować, dopasowując go na przykład do godzin z mniejszym zapotrzebowaniem na prąd lub do okresów największej efektywności paneli fotowoltaicznych.
Punkt wymiany baterii dla ciągników Sany:
Punkt wymiany baterii dla ciągników SAIC Hongyan:
W Chinach jest już kilku producentów, którzy oferują ciężarówki z takim systemem, jak między innymi SAIC Hongyan oraz Sany. Baterie są wówczas montowane za kabiną, z demontowalnych wieżach, a podnosi się je przy użyciu niewielkich suwnic, w specjalnych punktach wymiany. Ciągnik przyjeżdża tam po wykorzystaniu dotychczasowego zapasu energii i w ciągu kilku minut podmienia baterie na naładowane, ponownie dysponując pełnym zasięgiem. Przykład takiego rozwiązania pokazywałem już w 2021 roku, w następującym tekście: Flota 150 ciągników z systemem 3-minutowej wymiany baterii – chiński pomysł na prąd
Czy natomiast podobny system mógłby sprawdzić się także w Europie? To zamierzają teraz zbadać Szwedzi, przygotowując trzy pilotażowe punkty wymiany baterii. Będą one działały w Sztokholmie, Norrköping oraz Linköping, obsługując grupę testowych ciężarówek, wykonujących dystrybucyjną pracę w kilku lokalnych flotach. Tak zwane studium wykonalności całego projektu ma pojawić się w ciągu najbliższego roku, a szwedzki rząd wsparł je już dofinansowaniem w wysokości 5 milionów koron (1,8 miliona złotych).