Według raportu organizacji BGL z 2023 roku, w Niemczech brakuje około 40 tys. miejsc postojowych dla ciężarówek. To niemal połowa niedoboru występującego we wszystkich krajach Unii Europejskiej, szacowanego na łącznie 100 tys. miejsc. Trudno więc wyobrazić sobie inne rozwiązanie niemieckiego problemu, niż narzucenie olbrzymich inwestycji budowlanych. Nic takiego jednak się nie dzieje, tempo budowy parkingów jest niższe niż wzrost ruchu ciężarówek, a jednocześnie pokazano nowy pomysł na „przypudrowanie problemu”.
Pomysł ten nosi nazwę SLOP i został opracowany przez grupę niemieckich instytutów badawczych, korzystając z całkowicie państwowego finansowania. Głównym założeniem jest przy tym planowanie pauz dla ciężarówek z wykorzystaniem sztucznej inteligencji, dokonującej analizy bieżącego ruchu na autostradach, przewidującej obłożenie poszczególnych parkingów, a jednocześnie uwzgledniającej obowiązujące kierowców przepisy. Dzięki temu program wskaże, do których parkingów kierowca zdoła dojechać przed końcem swojego czasu jazdy, a także z jakim spotka się tam obłożeniem. Wszystko to ma być aktualizowane z częstotliwością 15 minut.
Pierwsi niemieccy kierowcy już wkrótce otrzymają możliwość przetestowania systemu SLOP w praktyce. Obsłużą go za pośrednictwem aplikacji na telefon lub dodatkowego komputera z systemu telematycznego. Sami twórcy projektu mają natomiast nadzieję, że zmniejszy to stres towarzyszący poszukiwaniu miejsc parkingowych oraz ułatwi kierowcom planowanie jazdy.
Wszystko to brzmiałoby naprawdę ciekawie, gdyby nie fakt, że parkingi przy popularniejszych autostradach są przepełnione dosłownie każdego wieczoru. To natomiast łatwo doprowadzi do sytuacji, w której system SLOP notorycznie będzie wskazywał przepełnienie parkingów, nie stanowiąc żadnej większej pomocy. Odnosi się to do problemu, który omówiono w raporcie ADAC z 2022 roku: Ile ciężarówek musi parkować poza rajkami – ADAC policzyło pojazdy na 96 parkingach