Szkolenia dla kierowców ciężarówek, którzy chcą pracować z autopilotami lub ze zdalnym sterowaniem

Stale przybywa firm, które pracują nad automatyzacją samochodów ciężarowych. Organizowane są też kolejne testy, w których kierowcy pełnią jedynie formę „zapasową”, mając przejąć kontrolę nad pojazdem w sytuacji awaryjnej. To natomiast stworzyło zapotrzebowanie na zupełnie nową kategorię pracowników.

Sprawa jest na tyle poważna, że w Stanach Zjednoczonych zapowiedziane są już całe programy edukacyjne. W zaledwie kilkudniowym odstępie zapowiedziały je dwie firmy, budujące właśnie autopiloty dla samochodów ciężarowych. Są to przedsiębiorstwa o nazwie TuSimple oraz Starsky Robotics, których zautomatyzowane ciężarówki można już spotkać na amerykańskich drogach.

Począwszy od sierpnia bieżącego roku, TuSimple będzie prowadziło kursy dla kierowców chcących nauczyć się pracy z autopilotami. Nauka będzie skierowana do osób posiadających prawo jazdy na samochody ciężarowe, a jej przekazaniem zajmie się jedna z wyższych uczelni w Arizonie. TuSimple ma natomiast dawać absolwentom gwarancję zatrudnienia.

W ramach studiów, kierowcy będą uczeni nie tylko jazdy z autopilotami, ale też podstawowej obsługi układów elektronicznych oraz pracy z podzespołami komputerowymi. Wszystko po to, by móc doglądać pracy autopilota w czasie jazdy, wyłapywać potencjalne problemy, a także radzić sobie z ich rozwiązaniem. Innymi słowy, będą to dokładnie te umiejętności, które potrzebne są w czasie testowania autopilotów.

Reklama pracy w Starsky Robotics:

Druga z omawianych firm, Starsky Robotics, zamierza szkolić kierowców we własnym zakresie, oferując im bardzo nietypowy program rozwoju zawodowego. Osoby, które z niego skorzystają, otrzymają możliwość przekwalifikowania się na operatorów zautomatyzowanych ciężarówek. Szczególny nacisk ma być przy tym kładziony na obsługę systemu zdalnego sterowania, gdyż to właśnie na tę technologię stawia firma Starsky Robotics.

Co też ciekawe, kierowcy chętni do pracy w Starsky Robotics mogą mieć do czynienia także ciężarówkami o konwencjonalnym systemie sterowania. By bowiem zdobyć finansowanie dla swojej automatyzacji, firma zajęła się także najzwyklejszymi przewozami. Przedsiębiorstwo ma własną flotę tradycyjnych ciężarówek i zarządza nimi niczym typowa firma transportowa.

Warto tutaj dodać, że podobny projekt realizowany jest także w Polsce. Już w ubiegłym roku Społeczna Akademia Nauk w Łodzi otworzyła studia o specjalizacji „Koordynator pojazdów autonomicznych”. Założenia dla studiów są niemal takie same, jak w działaniach opisanych powyżej. Z tą tylko różnicą, że w Społeczna Akademia Nauk nie wymaga posiadania prawa jazdy na samochody ciężarowe.

Więcej na ten temat przeczytacie w następującym artykule: Czego będą uczyli się „koordynatorzy pojazdów autonomicznych”? Jak będą wyglądały ich praktyki?