Szamba, drewno, kontenery – wtorkowe ważenie z wynikami do 65 ton masy całkowitej

I znowu mamy tonażową kompilację. W ramach wtorkowych kontroli ITD zatrzymało ciężarówki z kontenerami morskimi, betonowymi szambami oraz drewnem. Wyniki ważenia łatwo było przewidzieć, a rekordzista przekroczył nawet 65 ton.

Trzy pierwsze„stonogi” zatrzymano na autostradzie A1 pod Toruniem. Pierwsza ważyła 43,95 tony, druga 62,75 tony, a trzecia 65,4 tony. Wszystkie trzy zestawy przekroczyły dopuszczalne naciski na osie, a szczególnie zauważalne było to w pojeździe najlżejszym.

Kolejny tego typu zestaw wpadł na trasie S7 pod Szydłowcem. DAF XF105 z dwoma kontenerami ważył łącznie 61,5 tony. Pojazd miał też kilka problemów technicznych, w postaci uszkodzonej opony, czy ubytku powietrza z układu pneumatycznego. Sprawa skończyła się zatrzymaniem wszystkich trzech dowodów rejestracyjnych, a kara dla przewoźnika może wynieść nawet 27 tys. złotych.

A do tego dochodzą kontrole na terenie Piotrkowa Trybunalskiego. Tam ITD wyłapało siedmioosiowy zestaw z betonowymi szambami, który ważył 58 ton i przekraczał limit długości. Dwie godziny później wpadł zaś zestaw do przewozu drewna, również za długi i również przekraczający 50 ton masy całkowitej. Ważył on dokładnie 51,75 ton.

Komunikat WITD Bydgoszcz:

W dniu 16 czerwca br. na autostradzie A1 w okolicach Torunia inspektorzy z WITD w Bydgoszczy zatrzymali do kontroli trzy wieloosiowe zespoły pojazdów konstrukcyjnie przystosowane do przewozu kontenerów, czyli tzw. stonogi. W związku z przypuszczeniem, że pojazdy mogą być przeładowane, zostały one skierowane na stanowisko ważenia pojazdów. Urządzenia ważące wskazały masy całkowite zestawów: 43,95 ton, 62,75 ton oraz 65,40 ton, czyli znacznie więcej niż dopuszczalne 40 ton. Ponadto wszystkie trzy zespoły pojazdów miały przekroczone dopuszczalne naciski osi.

Inspektorzy nałożyli na kierowców mandaty karne, a wobec przewoźników drogowych zostały wszczęte postępowania administracyjne w sprawie nałożenia wysokich kar pieniężnych. Ponadto pojazdy mogły opuścić miejsce kontroli dopiero po częściowym rozładunku kontenerów i przywróceniu mas całkowitych oraz nacisków osi do wartości zgodnych z przepisami. 

Komunikat WITD Radom:

We wtorek wieczorem (16 czerwca) na ekspresowej „siódemce” w Szydłowcu inspektorzy ITD z Radomia zatrzymali do kontroli wieloosiowy zespół pojazdów z dwoma kontenerami, czyli tzw. „stonogę”. Zestaw skierowano na wagę w celu sprawdzenia tonażu. Zespół pojazdów z ładunkiem w dwóch kontenerach ważył 61,5 tony zamiast dopuszczalnych 40 ton. O 4,8 tony przekroczony był również dozwolony nacisk potrójnej grupy osi nienapędowych przyczepy (nacisk wynosił 28,8 tony zamiast 24 ton). Stwierdzone nieprawidłowości w zakresie tonażu ciężarówki miały duże znaczenie dla infrastruktury drogowej. Zestaw ten przyczyniał się bowiem do szybszej degradacji dróg (powstawania kolein i spękań).

Oprócz tego w trakcie kontroli stanu technicznego wieloosiowego zespołu pojazdów inspektorzy ujawnili kilka usterek, które zagrażały bezpieczeństwu ruchu drogowego. Z ciągnika siodłowego wyciekały płyny eksploatacyjne oraz była uszkodzona jedna z opon. Z kolei z układu pneumatycznego naczepy i przyczepy uciekało powietrze, a także brakowało osłon bębnów hamulcowych. W związku z wykrytymi usterkami zatrzymano trzy dowody rejestracyjne pojazdów.

Za ciężkie transporty kontenerów wstrzymano. Ciężarówkę skierowano na wyznaczony parking strzeżony do czasu przeładowania nadmiaru przewożonych towarów na inne pojazdy. Wobec krajowego przewoźnika drogowego zostało wszczęte postępowania administracyjne. Przedsiębiorcy grozi do 27 tysięcy złotych kar. Dodatkowo będzie musiał pokryć koszt pilotażu nienormatywnego zestawu na parking i wnieść opłatę za parking. Kierowcę ukarano mandatem.

Komunikat GITD:

We wtorek (16 czerwca) kilka minut przed godz. 3:00 na ulicy Rakowskiej w Piotrkowie Trybunalskim funkcjonariusze ITD zatrzymali do kontroli samochód ciężarowy z przyczepą, którymi przewożono cztery duże zbiorniki betonowe na nieczystości z pokrywami. Zestaw skierowano na wagę w celu sprawdzenia jego tonażu. Zespół pojazdów z szambami ważył 58 ton zamiast przepisowych 40 ton. Tak ciężki ładunek spowodował również przekroczenie dozwolonego nacisku podwójnej osi napędowej samochodu ciężarowego na drogę o 2,6 tony (nacisk wynosił 21,6 tony zamiast 19 ton). Zestaw z ładunkiem był również za długi o prawie półtora metra.

Tego samego dnia, o godz. 5:20 piotrkowscy inspektorzy ITD zatrzymali na ul. Miast Partnerskich w Piotrkowie Trybunalskim także ciężarówkę z przyczepą, którą tym razem przewożono drewno. I tym razem tonaż zestawu okazał się znacznie przekroczony. Zespół pojazdów z drewnem ważył 51,75 tony zamiast dopuszczalnych 40 ton. Nacisk podwójnej osi napędowej na drogę wynosił 22,8 tony, czyli o 3,8 tony za dużo. O 1,55 tony przekroczony być też nacisk pierwszej, pojedynczej osi nienapędowej przyczepy i o 0,1 tony nacisk drugiej, pojedynczej osi nienapędowej przyczepy. Zestaw z ładunkiem był również za długi o prawie pół metra.

Nienormatywne transporty wstrzymano. Ciężarówki z szambami i drewnem skierowano na wyznaczony parking strzeżony do momentu doprowadzenia parametrów wagowych oraz wymiarowych zestawów do stanu zgodnego z przepisami. Wobec przewoźników wszczęto postępowania administracyjne. Obu przedsiębiorcom grozi po 15 tysięcy złotych kary. Oprócz tego będą też musieli pokryć koszt pilotażu i postoju na parkingu strzeżonym. Kierowców ukarano mandatami.