OFERTY PRACYKONTAKT
665
Opublikowane 5 Październik, 2018

System start&stop dla 26-tonowych ciężarówek – m.in. śmieciarki wygaszą silniki przed światłami

System typu start&stop może wkrótce stać się normą w miejskim transporcie. To zasługa nowej skrzyni biegów marki Allison, przygotowanej dla ciężarówek o DMC do 26 ton.

Przy okazji targów IAA 2018, Allison zaprezentował 9-biegową skrzynię automatyczną. Jest to rozwinięcie dotychczasowej skrzyni 6-biegowej, pochodzącej z bardzo cenionej serii 2000.

Allison oczywiście zapowiada, że trzy dodatkowe biegi pozwolą znacząco ograniczyć zużycie paliwa, poprawiając przy okazji komfort jazdy w mieście. Co jest jednak w tym najciekawsze, to wyposażenie także w system start&stop.

Dzięki nowej skrzyni biegów, nawet 26-tonowe ciężarówki będą mogły automatycznie gasić się na postoju. Podobnie jak w autach osobowych, silnik wyłączy się na czerwonym świetle, czy też podczas podjeżdżania w korku. Trzeba zaś pamiętać, że Allison produkuje skrzynie głównie do użytku w miastach, gdzie takie krótkie postoje zdarzają się wyjątkowo często.

W teorii, system start&stop ma zapewniać spore oszczędności paliwa, przy ograniczeniu negatywnego wpływu na środowisko naturalne. Pozostaje tylko pytanie, jak sprawdzi się to w praktyce. Faktem bowiem jest, że współczesne ciężarówki mają naprawdę długi rozruch.

Dodam, że dotychczas na rynku dostępna była tylko jedna ciężarówka z systemem start&stop. To maksymalnie 9-tonowe Fuso Canter, wyposażone w zaledwie 3-litrowego turbodiesla. I jak opisywałem to tutaj, w Canterze system start&stop działa… kontrowersyjnie 😉

Dla wyjaśnienia:

Allison to firma znana z produkcji w całkowicie automatycznych skrzyni biegów do samochodów ciężarowych. Podkreślam – automatycznych, mających klastyczną konstrukcję z układem hydraulicznym. Dla porównania, większość ciężarówek wykorzystuje dzisiaj skrzynie zautomatyzowane, czyli de facto skrzynie manualne, w których za dobór biegu odpowiada komputer.

Takie prawdziwe “automaty”, jak właśnie Allisony z serii 2000, są niestety bardzo kosztowne. Świetnie jednak znoszą one ruch miejski i charakteryzują się bardzo duża wytrzymałością. Stąd też popularność Allisonów w takich pojazdach, jak śmieciarki, wywrotki, betoniarki, czy też samobieżne żurawie. Zdarza się też, że trafiają one do bogato skonfigurowanych samochodów dystrybucyjnych.

Ten wpis ma 13 komentarzy

 1. darro napisał(a):

  Potwierdzam.Bardzo dobre skrzynie biegow.Zwlaszcza ze zmieniaja co bieg a nie co kilka jak volvo.Mam taka skrzynke w econicu 2017 rok.

 2. Kłopot napisał(a):

  A start stop nie jest jeszcze w MB Atego? Obecnie jeżdżę 1018 z 2011 (w manualu) i funkcja MSS (wg instrukcji Motor Start Stop – gasi silnik po 15 sekundach). Nie pamiętam jak to działa w praktyce ale daloby się z tym żyć (rakieta spod świateł toto i tak nie jest) ale w moim egzemplarzu komputer nie wykrywa zalaczonego PTO wiec silnik gaśnie nim zdążę rozłożyć najazdy.

  • Filip (autor 40ton.net) napisał(a):

   15 sekund to sporo, to raczej z myślą o niegaszeniu silników na rozładunkach.

   • trucking napisał(a):

    XF 106 tez gaśnie po bodajże minucie lub dwóch na wolnych obrotach. Pomaga podkręcenie obrotów na tempomacie.

    • Michał napisał(a):

     w volvo też miałem taka funkcji, już w fm z hmmm ( nawet nie pamiętam ale kilkuletnie w przedostatniej kabinie ) po jakimś czasie wyświetlał się komunikat, wystarczyło nacisnąć pedał hamulca i funkcja się dezaktywowała, czasem wkurzało jak gdzieś trzeba było wyskoczyć z samochodu i coś obgadać rozejrzeć się, i wkurzało strasznie zanim ktoś mi powiedział o co biega, chcesz przepalić auto, doładować akumulatory a tu dziad sam gaśnie raz za razem

 3. Tomciosz napisał(a):

  Należy również zaznaczyć, że Allison produkuje hybrydowe skrzynie biegów, współpracujące z silnikami spalinowymi. W autobusach nazywa się Ev40 lub Ev50. Są również wersje przeznaczone dla samochodów ciężarowych. Jednakże ogniwo elektryczne takiego układu napędowego, konkretnie jego wymiana, to już kosztowny temat. Dla zainteresowanych, można znaleźć na internecie opis tej skrzyni, wraz ze schematem działania poszczególnych silników.

 4. PPG napisał(a):

  Ciekawe co z żywotnością turbiny z takim systemem.

 5. Bob napisał(a):

  Jak ja chodziłem do szkoły samochodowej potem wsiadłem za kółko zasada była prosta jeśli wysiadasz z ciężarówki na 10-15 minut nie gaś motoru gdyż rozruch silnika bardzo szybko skraca życie. Kolejna zasada. Rozpędzając pojazd do oczekiwanej prędkości staraj się jak najszybciej osiągnąć oczekiwaną prędkość pomijając w miarę możliwości biegi. Dziś nagle wszystko się odwróciło o 180 stopni pytanie czy to ekologia ekonomia czy jak sprzęt RTV AGD.

  • JUNGEN napisał(a):

   Dokładnie, jak silnik rozgrzany po mocnej jeździe nie powinno się od razu gasić, ale teraz takie pokolenie “szoferów”, że na minutę nawet gaszą bo paliwo haha, co tam jakiś silnik, jak większość nie wie jak to “ustrojstwo” działa …

 6. dr gonzo napisał(a):

  To przybędzie trzeci przycisk do naciśnięcia do odpaleniu silnika: po wyłączeniu asystenta pasa ruchu i zwalniającym przed wzniesieniami ‘efficient roll’. Założenie dobre, wielu inżynierów długo się nad tym głowiło, a i tak nie pomaga to tylko irytuje.

Odpowiedz

Dane wpisane w formularzu będą przetwarzane w celu dodania komentarza zgodnie z naszą polityką prywatności.