System start&stop dla 26-tonowych ciężarówek – m.in. śmieciarki wygaszą silniki przed światłami

System typu start&stop może wkrótce stać się normą w miejskim transporcie. To zasługa nowej skrzyni biegów marki Allison, przygotowanej dla ciężarówek o DMC do 26 ton.

Przy okazji targów IAA 2018, Allison zaprezentował 9-biegową skrzynię automatyczną. Jest to rozwinięcie dotychczasowej skrzyni 6-biegowej, pochodzącej z bardzo cenionej serii 2000.

Allison oczywiście zapowiada, że trzy dodatkowe biegi pozwolą znacząco ograniczyć zużycie paliwa, poprawiając przy okazji komfort jazdy w mieście. Co jest jednak w tym najciekawsze, to wyposażenie także w system start&stop.

Dzięki nowej skrzyni biegów, nawet 26-tonowe ciężarówki będą mogły automatycznie gasić się na postoju. Podobnie jak w autach osobowych, silnik wyłączy się na czerwonym świetle, czy też podczas podjeżdżania w korku. Trzeba zaś pamiętać, że Allison produkuje skrzynie głównie do użytku w miastach, gdzie takie krótkie postoje zdarzają się wyjątkowo często.

W teorii, system start&stop ma zapewniać spore oszczędności paliwa, przy ograniczeniu negatywnego wpływu na środowisko naturalne. Pozostaje tylko pytanie, jak sprawdzi się to w praktyce. Faktem bowiem jest, że współczesne ciężarówki mają naprawdę długi rozruch.

Dodam, że dotychczas na rynku dostępna była tylko jedna ciężarówka z systemem start&stop. To maksymalnie 9-tonowe Fuso Canter, wyposażone w zaledwie 3-litrowego turbodiesla. I jak opisywałem to tutaj, w Canterze system start&stop działa… kontrowersyjnie 😉

Dla wyjaśnienia:

Allison to firma znana z produkcji w całkowicie automatycznych skrzyni biegów do samochodów ciężarowych. Podkreślam – automatycznych, mających klastyczną konstrukcję z układem hydraulicznym. Dla porównania, większość ciężarówek wykorzystuje dzisiaj skrzynie zautomatyzowane, czyli de facto skrzynie manualne, w których za dobór biegu odpowiada komputer.

Takie prawdziwe „automaty”, jak właśnie Allisony z serii 2000, są niestety bardzo kosztowne. Świetnie jednak znoszą one ruch miejski i charakteryzują się bardzo duża wytrzymałością. Stąd też popularność Allisonów w takich pojazdach, jak śmieciarki, wywrotki, betoniarki, czy też samobieżne żurawie. Zdarza się też, że trafiają one do bogato skonfigurowanych samochodów dystrybucyjnych.