Kamery obserwujące linie na drodze oraz radary montowane z boku podwozia to już dzisiaj transportowa codzienność. Co natomiast przyniesie nam ten temat w nadchodzących latach? ZF ma już dwie konkretne propozycje.
W ramach przygotowań do wrześniowych targów IAA Transportation 2024 w Hanowerze, ZF zapowiedział premierę nowego rozwiązania dla samochodów ciężarowych. Jego założeniem będzie obserwowanie zachowania kierowcy, by upewnić się, że przed rozpoczęciem manewru zmiany pasa spojrzał on w odpowiednie lusterka lub ekrany kamer. Następnie system ma też wymagać uruchomienia kierunkowskazu i dopiero po tym umożliwi wykonanie zmiany pasa. Jeśli natomiast powyższe warunki nie zostaną spełnione, system ma uniemożliwić zmianę pasa.
Dodatkowym rozwinięciem tego systemu ma być system automatycznej zmiany pasa, wykonujący ten manewr za kierującego. W tym scenariuszu kierowca będzie musiał spojrzeć w lusterka lub ekrany, następnie uruchomi kierunkowskaz, a jeśli boczne czujniki stwierdzą brak jakichkolwiek przeszkód, komputer sam zmieni pas na wskazany. ZF wyjaśnia, że podobne rozwiązania są już znane w branży samochodów osobowych, a teraz nadeszła pora dostosowania ich do ciężarówek.
Według samego producenta, korzystanie z powyższych systemów miałoby zmniejszyć ilość wypadków na niemieckich drogach o nawet 12 procent. Pozostaje tylko pytanie, jak rozwiązania te będą sobie radziły z sytuacjami awaryjnymi, gdy na przykład kierowca sąsiedniego pojazdu spowoduje zagrożenie i kierowca będzie musiał dokonać bardzo gwałtownej reakcji.
Dla wyjaśnienia dodam, że już od kilku lat mówi się o urządzeniach typu „eye tracker”, a więc o specjalnych kamerach, które potrafią śledzić wzrok kierującego, rozpoznając ruch gałek ocznych. W oparciu o to można stwierdzić, czy kierowca spojrzał akurat w lusterko, patrzył przed siebie lub obsługiwał na przykład telefon. ZF również rozwinął taką technologię, najwyraźniej chcąc ją teraz wykorzystać, a o przykładach od innych producentów pisałem między innymi w następujących artykułach: Nowa oferta kamer do wnętrz ciężarówek – skaner oceni rozproszenie kierowcy oraz Przewoźnik testuje kamery obserwujące twarz kierowców – próby w szwedzkiej firmie