System kamer pomagających w cofaniu z naczepą lub przyczepą, czyli gadżet z największych pickupów

The screen automatically shifts viewing perspective depending on which way the trailer is being turned, and a color-coded birds’-eye diagram of the truck helps warn the driver of jackknife conditions.

ford_f_super_duty_2017

Podczas gdy w nowych samochodach osobowych to coraz częściej norma (Nie masz tu kamery? Boże, to jak ty tym parkujesz?!), do pojazdów ciężarowych kamery cofania wchodzą bardzo powoli. Na dobrą sprawę znajdziemy je dzisiaj tylko w solówkach, a i to nie jest łatwe, jako że zazwyczaj trzeba za takie kamery odpowiednio zapłacić. A co z zestawami złożonymi także z naczep lub z przyczep? W ich przypadku wykorzystanie kamer wydawałoby się najbardziej uzasadnione, a jednocześnie najtrudniejsze do zorganizowania. Co nie oznacza, że niemożliwe.

Rozbudowane systemy kamer wspomagających manewry to element, który podbija obecnie amerykański rynek. Montuje się je tam do największych pickupów, przystosowywanych do pracy zarówno z przyczepami, jak i z naczepami. Przykładem takiego rozwiązania może być zaś „Trailer Reverse Guidance” od firmy Ford, oferowane wraz z pickupami z serii „Super Duty”. System ten składa się z dwóch kamer umieszczonych pod lusterkami, jednej nad skrzynią ładunkową oraz jednej kamery przenośnej, którą łatwo zamontujemy nad tylną ścianą naczepy i bezprzewodowo połączymy z samochodem. Do tego dochodzi oczywiście wyświetlacz wbudowany w deskę rozdzielczą oraz komputer, który obrazy z poszczególnych kamer połączy ze wskazówkami. W praktyce można więc obserwować to, co dzieje się za naczepą, to, co dzieje w okolicach siodła w czasie podczepiania, a także to, co czeka po bokach całego zestawu. W tym ostatnim przypadku pracują naturalnie kamery umieszczone przy lusterkach, skierowane do tyłu i łączone ze wskaźnikami dotyczącymi kręcenia kierownicą oraz łamania zestawu.

Oto film pokazujący Trailer Reverse Guidance w działaniu:

A oto galeria zdjęć:

ford_pickup_kamery_do_cofania_z_przyczepa_2Trailer Reverse Guidance – one of the 14 class-exclusive features on the all-new F-Series Super Duty – helps drivers see more angles, monitors the area around the truck and provides coaching while backing up a trailer.

Side-view cameras shift the driver's on-screen view of the trailer as its angle changes.

The screen automatically shifts viewing perspective depending on which way the trailer is being turned, and a color-coded birds’-eye diagram of the truck helps warn the driver of jackknife conditions.

The Trailer Reverse Guidance system provides coaching to steer the trailer straight back. This dynamic steering wheel icon is among two patents pending for Trailer Reverse Guidance.

A center high-mounted stop lamp camera provides visibility into the cargo box with a Ford-first dynamic guideline.

A first-ever, factory-available customer-placed camera can be attached to the back of a trailer to improve visibility while backing up.