W Polsce mamy system e-TOLL, dopiero co rozszerzony na kolejne 1600 kilometrów dróg. Za to w Holandii już za kilka dni wystartuje system e-TOL, przez jedno „L”, w początkowej fazie mający objąć tylko i wyłącznie jedną autostradę.
Sprawa dotyczy nowej autostrady A24, łączącej miejscowości Rozenburg oraz Vlaadringen i liczącej zaledwie… 4 kilometry długości. Jej oficjalne otwarcie nastąpi w nadchodzącą sobotę, 7 grudnia 2024 roku, a niemal cały przejazd będzie składał się z dwóch tuneli, poprowadzonych pod kanałem portowym oraz polderami. Wszystko po to, by stworzyć nową, zachodnią obwodnicę portu w Rotterdamie, pozwalającą przedostać się na drugą stronę kanału portowego bez konieczności zbliżania się do miasta.
Te dwa punkty połączy nowa trasa:
Już od pierwszego dnia nowa trasa będzie podlegała elektronicznym opłatom. Wyniosą one 9,13 euro dla samochodów ciężarowych o DMC powyżej 3,5 tony lub 1,51 euro dla lżejszych pojazdów. Biorąc pod uwagę 4-kilometrową długość trasy, można to przeliczyć na wyjątkowo wysoką stawkę 2,28 euro za jeden kilometr pokonywany samochodem ciężarowym. Jak jednak podkreślają Holendrzy, same tunele też były bardzo kosztowne, a możliwość ominięcia korków na starszych trasach wygeneruje duże oszczędności czasowe.
Sam system płatności ma być wyjątkowo prosty, dzięki czemu na A24 będzie można wjechać bez jakiegokolwiek wcześniejszego przygotowania. Wystarczy, że w ciągu 72 godzin po danym przejeździe wejdziemy na stronę www.e-tol.nl, wprowadzimy tam numer rejestracyjny naszego pojazdu i uiścimy należą opłatę przez internet. Ewentualnie zapłacić będzie można też z wyprzedzeniem, maksymalnie 7 dni przed przejazdem, również podając przy tym numer rejestracyjny. Jeśli natomiast ktoś będzie chciał regularnie korzystać z nowej trasy, może skorzystać z płatności zautomatyzowanych, dostępnych poprzez aplikacje MOVE-IZI oraz Flitsmeister.
Choć autostrada A24 jest państwowa, system e-TOL nie ma żadnego związku z ogólnokrajowymi opłatami na terenie Holandii. Za przejazd po trzeba więc zapłacić także wtedy, gdy posiadamy ważną Eurowinietę. Wszystko wskazuje też na to, że osobne opłaty A24 pozostaną aktualne nawet po uruchomieniu w Holandii ogólnokrajowego systemu elektronicznych opłat dla ciężarówek, przygotowywanego na rok 2026. Więcej na ich temat: Holenderskie myto coraz bliżej, a przychód trafi także na 32-metrowe zestawy
Takie informacje o opłatach staną na A24: