OFERTY PRACYKONTAKT
rekrutuj 40ton665
Opublikowane 20 Listopad, 2018

System do pełnej obserwacji kierowców ciężarówek – śledzi gałki oczne, rozpoznaje papierosy i telefony

Powyżej: film z dokładną prezentacją systemu

Wprowadzenie stuprocentowego nadzoru nad kierowcami ciężarówek to główny zamysł brazylijskiej firmy Veltec. Producent ten właśnie pokazał nowy zestaw kamer i czujników, chcąc przy jego pomocy podbić lokalny rynek.

Zestaw o nazwie Vsafe ma obserwować kierowców na kilka różnych sposobów. Rzeczą podstawową są dwie kamery, obserwujące wnętrze kabiny oraz sytuację przed pojazdem. Do tego dochodzą czujniki, które monitorują ruch gałek ocznych i wiedzą, w którym kierunku spogląda akurat kierowca. Co więcej, czujniki potrafią rozpoznać przemęczenie kierowcy, korzystanie z telefonu, czy nawet palenie papierosa.

Gdy kierowca nie spogląda na drogę, automatycznie może uruchomić się alarm. To samo wydarzy się w przypadku palenia papierosa, trzymania w dłoni telefonu, czy też nadmiernego przemęczenia. Ponadto dzięki kamerom obserwującym kabinę oraz sytuację przed pojazdem, zawsze można określić zachowanie kierowcy, styl jego jazdy oraz ewentualne niebezpieczne zachowania. Co natomiast najważniejsze, wszystkie te obrazy mogą być przekazywane na żywo, prosto do komputera szefa.

To widzi na swoim komputerze właściciel firmy:

Z punktu widzenia kierowców, coś takiego może brzmieć przerażająco. Nie ukryje się bowiem najmniejszy błąd, czy też choć krótka chwila nieuwagi. Z drugiej strony, dla wielu przewoźników może być to rozwiązanie marzeń, pozwalające znacznie zmniejszyć szkodowość floty.

System typu Vsafe jest już w Brazylii oficjalnie dostępny i lansuje się go jako rozwiązanie służące poprawie bezpieczeństwa. Brazylijskie media nie wspominają przy tym o żadnych kontrowersjach prawnych. Można się więc domyślać, że w Brazylii takie obserwowanie kierowców jest całkowicie legalne.

Warto też dodać, że sama firma Veltec należy do światowego koncernu Trimble, w Polsce znanego za sprawą systemów telematycznych. Jeśli więc w Brazylii opisywane rozwiązanie się sprawdzi, firma może rozważyć wdrożenie go także na innych kontynentach.

A na koniec przypomnę, że w Holandii wprowadzono już kamery obserwujące ruch gałek ocznych u kierowców ciężarówek. Wiązało się z tym mnóstwo kontrowersji, w sprawę angażowano prawników, a mimo to projekt nie został wstrzymany. Więcej na ten temat przeczytacie w następującym artykule: Nawet 53 proc. mniej niebezpiecznych sytuacji dzięki kamerom obserwującym kierowców ciężarówek.

Przykładowy zapis z systemu Vsafe: