Super nowoczesna proteza ręki dla kierowcy ciężarówki, czyli pierwszy w świecie cyborg w tym zawodzie

Pewien Szwed może się od niedawna cieszyć zupełnie nową protezą prawej ręki. Owa proteza jest jednak nowa nie tylko dlatego, że dopiero co ją wyprodukowano, lecz także dlatego, że jest ona połączona z jej właścicielem w wyjątkowy sposób. Posiadającego protezę Szweda można podobno nazwać prawdopodobnie pierwszym na świecie cyborgiem, gdyż super nowoczesna konstrukcja podłączona jest bezpośrednio do jego mózgu. Specjalne elektrody zostały wszczepione do układu nerwowego, dzięki czemu Szwed może wykonywać sztuczną ręką wyjątkowo szybkie i precyzyjne ruchy, co pozostało praktycznie niemożliwe w przypadku protez stosowanych dotychczas. Owa szybkość i precyzyjność ma natomiast tutaj spore znaczenie, gdyż Szwed, o którym mowa, jest z zawodu kierowcą ciężarówki. Dzięki super nowoczesnej konstrukcji połączonej bezpośrednio z jego mózgiem, już wkrótce będzie mógł on wrócić do swojej dawnej pracy – radość będzie tutaj zapewne ogromna 🙂

Poniżej można zobaczyć nagranie prezentujące zalety nowej protezy. Na początku filmiku Szwed korzysta z klasycznej sztucznej ręki, co widać po ograniczonych, powolnych ruchach. Następnie zaś do jego zamienia zostaje zamocowana najnowsza konstrukcja, która przy odrobinie wyczucia pozwala na naprawdę swobodne ruchy. Jak poznać, która proteza jest akurat pokazywana? W przypadku założenia starej ręki, mamy na białym pasku napis „surface electrodes”, natomiast wraz z nową ręką wyświetla się tam napis „implantable electrodes”.

Jak myślicie, ruchy nowej sztucznej ręki będą wystarczająco precyzyjne, aby obsłużyć na przykład manualną skrzynię z dwunastoma biegami?