Sukcesy ciężarówek marki Volkswagen – lider rynku w Argentynie i premiera w czterech nowych krajach

volkswagen_constellation_nikaragua

Choć w Europie niewiele się o tym mówi, samochody ciężarowe marki Volkswagen cieszą się rosnącą popularnością. Najwięcej spotkamy ich oczywiście w Brazylii, gdzie też są na co dzień produkowane. Niemniej nie brakuje też sukcesów na innych rynkach.

Dla przykładu, oficjalna dostępność ciężarówek Volkswagena właśnie rozszerzyła się na cztery kolejne kraje. Autoryzowani dealerzy zaczęli działać w Hondurasie, Nikaragui, Gwatemali oraz Panamie, czyli w krajach Ameryki środkowej. Volkswageny będą tam walczyły na rynku, który rocznie wchłania około 15 tys. nowych pojazdów.

Pierwszym odbiorcą Volkswagenów w tym regionie okazała się firma Pantaleon, będąca jednym z największych wytwórców trzciny cukrowej w całej Ameryce Środkowej. Są to egzemplarze modelu Constellation, wyposażone właśnie w zabudowy do przewozu trzciny (na zdjęciu nad tekstem).

volkswagen_constellation_17.280_1

Tymczasem w Argentynie, czyli jednym z największych krajów świata, Volkswagen Constellation wszedł na sam szczyt sprzedaży. Mowa tutaj o modelu 17.280, który w 2017 roku był w Argentynie najchętniej kupowaną nową ciężarówką. Pojazd wybierano przede wszystkim do pracy na krótkich oraz średnich dystansach, w dystrybucji, rolnictwie lub budownictwie.

Volkswagen Constellation 17.280 to dwuosiowa ciężarówka 4×2 z silnikiem D08. Ten ostatni wywodzi się z ciężarówek marki MAN i, na co Argentyńczycy zwracają uwagę, spełnia lokalne normy emisji spalin bez udziału płynu AdBlue. Podobnie jak w europejskich Scaniach sprzed dekady, skądinąd raczej nieudanych, o ekologię troszczy się tutaj wyłącznie układ recyrkulacji spalin (EGR).

W kwestii osiągów Volkswagen Constellation 17.280 niestety nie oferuje zbyt wiele. Jego silnik generuje 275 KM mocy oraz 1050 Nm maksymalnego momentu obrotowego. Do tego dochodzi też 8-stopniowa skrzynia bez półbiegów. Niemniej Argentyńscy klienci twierdzą, że auto „bez problemu przewiezie 30 ton” i spali przy tym 32-34 litry na 100 km. Tak przynajmniej można przeczytać w ich wypowiedziach dla lokalnych mediów.

Poniżej: przykład argentyńskiego zastosowania Constellation 17.280

volkswagen_constellation_17.280_2