Do straży miejskich i gminnych powinny wrócić fotoradary, z uwagi na rosnące statystyki wypadków

zdjecie_z_radaru

W Polsce powinno przybyć fotoradarów, i to jak najszybciej. Apeluje oto Stowarzyszenie Partnerstwo dla Bezpieczeństwa Drogowego, zwracając uwagę, że odebranie fotoradarów strażom miejskim i gminnym pogorszyło bezpieczeństwo na polskich drogach. Wskazuje się tutaj przede wszystkim na wzrost ilości poważnych wypadków, z 33 tys. w roku 2015 do 34,2 tys. w roku 2016.

Czego więc konkretnie oczekuje Stowarzyszenie? Chodzi mu o przywrócenie lokalnym władzom prawa do używania fotoradarów, przed zmianą przepisów stanowiących popularny widok w miastach oraz wsiach, także za dala od głównych dróg. Co jednak ważne, Stowarzyszenie ma tutaj na myśli wyłącznie fotoradary stacjonarne, nie oczekując zmian w kontrowersyjnej kwestii urządzeń przenośnych.

Przypomnę tutaj jeszcze, że Inspekcja Transportu Drogowego, zarządzająca fotoradarami, miała możliwość przejąć wszystkie urządzenia straży gminnych i miejskich. Nie zrobiła jednak tego, gdyż nie miała wystarczających środków oraz odpowiednio dużej liczby pracowników. Wyjątek zrobiono w przypadku Warszawy, w której ITD właśnie zaczyna przejmować i przywracać do działania miejskie urządzenia.