Stralis Euro 6 teraz zadowoli się także gazem ziemnym, czyli Natural Power na CNG i LNG

iveco_stralis_lng_cng_euro_6_3

Do klientów w Europie trafiły pierwsze pojazdy Iveco Stralis Natural Power Euro 6 napędzane gazem ziemnym. Gama tych pojazdów obejmuje 2- i 3-osiowe podwozia oraz 2-osiowe ciągniki, zaś ich napęd stanowi silnik Cursor 8 o mocy od 270 do 330 KM. Motor połączony jest z 16-stopniową zautomatyzowaną skrzynią biegów ZF lub 6-stopniową, automatyczną przekładnią Allison z hydrokinetycznym zmiennikiem momentu obrotowego.

PCiągnik AT440S33T/P LNG w konfiguracji standardowej jest wyposażony w cztery 70-litrowe zbiorniki CNG oraz 525-litrowy kriogeniczny zbiornik LNG. Gaz ziemny jest przechowywany w stanie ciekłym w temperaturze -130°C i pod ciśnieniem 9 barów, a przed wtryskiem do silnika gaz odparowuje się do postaci lotnej. Wszystko to wystarcza na przejechanie do 750 KM bez tankowania. Poniżej, od lewej: zbiorniki CNG oraz zbiornik LNG:iveco_stralis_lng_cng_euro_6_4

iveco_stralis_lng_cng_euro_6_1

Wszystkie napędzane gazem ziemnym silniki FPT Industrial wykorzystują system spalania stechiometrycznego, co oznacza właściwy stosunek paliwa do powietrza; napędzane są w 100% gazem ziemnym; posiadają zapłon iskrowy oraz wtrysk typu Common Rail z dwoma wtryskiwaczami na cylinder.

„Gazowane” pojazdy posiadają podobno wiele zalet, zarówno w zakresie ekologii, jak i rentowności. Dzięki obniżeniu poziomu emisji spalin, silniki Euro 6 napędzane gazem ziemnym są znacznie bardziej ekologiczne, niż ich wysokoprężne odpowiedniki zgodne z tymi samymi normami. Gaz ziemny to paliwo całkowicie czyste dzięki znacznemu obniżeniu emisji cząstek stałych (-95% w porównaniu z silnikiem Diesla) oraz tlenków azotu (-35%). Ponadto pojazdy te umożliwiają ograniczenie emisji CO2 od 10% nawet do 100% – jeśli wykorzystuje się biometan. Napędzane gazem ziemnym silniki Iveco pracują również zdecydowanie ciszej i obniżenie poziomu hałasu nawet o 5 decybeli w porównaniu z silnikami wysokoprężnymi może mieć duże znaczenie w przypadku wywozu śmieci czy realizacji dostaw nocnych.

Istotne znaczenie ma również efektywność kosztowa, czyli oszczędności związane z niższym ogólnym całkowitym kosztem posiadania i użytkowania pojazdu, które sięgają 10%. Bardzo atrakcyjny koszt zakupu gazu ziemnego może przełożyć się na obniżenie wydatków na paliwo o nawet 40%.

Do dziś sprzedano łącznie 12 000 Iveco zasilanych gazem ziemnym, z czego 2000 przypadło na rok 2013.

iveco_stralis_lng_cng_euro_6_2