OFERTY PRACYKONTAKT
rekrutuj 40ton665
Opublikowane 6 Luty, 2014

Stowarzyszenie producentów nie chce dłuższych kabin – o zużycie paliwa i bezpieczeństwo ma zadbać technika

Unia Europejska pracuje nad nowymi regulacjami dotyczącymi kabin samochodów ciężarowych. Bruksela chce, aby w przyszłości szoferki ciężarówek miały silnie zaokrąglone rogi, zmniejszające opór aerodynamiczny, a ponadto były nieco dłuższe, za sprawą niewielkich “nosów” kryjących m.in. kontrolowane strefy zgniotu. Tymczasem ACEA – stowarzyszenie skupiające producentów samochodów, wytyka Unii Europejskiej kolejne błędy.

Producenci ciężarówek nie chcą dłuższych kabin z zaokrąglonymi rogami, gdyż nie mają one według nich większego sensu. Za oszczędności w paliwie odpowiadają bowiem przede wszystkim technologicznie nowinki, a nie polepszona aerodynamika. “Wielka siódemka” potrzebuje więc więcej miejsca na dodatkowe zbiorniki z alternatywnym paliwem lub systemy lepszego odprowadzania ciepła z silnika, co niestety nie idzie w parze z planami UE.

ACEA krytykuje także plany wprowadzenia wysuniętych przodów, które miałyby zwiększyć bezpieczeństwo w razie wypadku. Stowarzyszenie zwraca bowiem uwagę, że między 2001 a 2011 rokiem liczba wypadków z udziałem ciężkich ciężarówek spadła o 42% i stanowią one obecnie jedynie 6% wszystkich zdarzeń. Według ACEA, odsetek ten można dodatkowo ograniczyć nie dłuższymi kabinami, lecz dodatkowymi kamerami lub czujnikami wykrywającymi inne pojazdy.

Jeśli UE postawi na swoim, ciężarówki będą wyglądały jak poniższy koncept Scanii z końca lat 90-tych:

źródło: Truck&Milieu

TimoCom – Łączymy ładunki z pojazdami.

To może Cię zainteresować:

Ten wpis ma 3 komentarzy

 1. Kierowca Tira napisał(a):

  Po co się ograniczać sprowadzajmy od razu do UE takie marki jak INTERNATIONAL 7600, FREIGHTLINER COLUMBIA lub FREIGHTLINER CL 120.

 2. Zenek napisał(a):

  @Kierowca Tira
  Tu raczej nie chodzi o ograniczenia, jak to sarkastycznie ująłeś, tylko o “regulacje” UE, czyli bełkot i nadrzędne zdanie Unii w myśl: “wydaje mi się, że się znam to zawyrokuję/zarządzę, ustanowię głupi przepis/regulację” i dzięki temu “pomogę” a najlepiej odwrócę uwagę o głównych przyczyn powstawania zanieczyszczeń i zwalę wszystko na samochody.

 3. Kierowca napisał(a):

  Większe TAK, ale w środku większe łóżko,szafka i stojąca LODÓWKA, a nie klitki w których średnio kierowcy mieszkają 3 na 1.

Odpowiedz

Dane wpisane w formularzu będą przetwarzane w celu dodania komentarza zgodnie z naszą polityką prywatności.