Stawki w drogowym transporcie międzynarodowym, czyli udane drugie półrocze oraz kryzysowy dołek

MOERDIJK - M.A.N. Truck van Sipma Transport

„Za ile jeździsz?” – to pytanie jest stałym elementem rozmów zarówno między kierowcami, jak i między przewoźnikami. Dlatego też porozmawiamy teraz o stawkach w drogowym transporcie międzynarodowym.

Firma Transporeon opublikowała kolejne, już dwudzieste badanie kwartalne rynku transportowego, w którym pod lupę został wzięty kwiecień, maj i czerwiec 2014 roku. Jak więc wypadł w raporcie drugi kwartał? Z jednej strony całkiem nieźle, gdyż stawki były wówczas o około 9,3 proc. wyższe, niż na początku roku. Z drugiej jednak strony odnotowano minimalny spadek względem roku ubiegłego, kiedy w drugim kwartale za transport płacono około 0,6 proc. więcej.

Jeśli zaś weźmiemy pod lupę ostatnie kilka lat to okazuje się, że poziom stawek transportowych jest raczej stały i od 2010 roku odnotowano tylko niewielkie wahania. Co więcej, transport nadal nie wygrzebał się z kryzysowego dołka, bo stawki cały czas pozostają niższe niż w roku 2008.

Czego natomiast możemy spodziewać się w przyszłości? Tutaj czas na dobre wiadomości, bo eksperci zapowiadają stabilny, choć nadal powolny wzrost stawek oraz ilości ładunków. Dostrzeżemy go także w drugiej połowie tego roku.