Stawka OC zależna od ilości punktów karnych – posłowie mają przygotować stosowny projekt przepisów

akcja_bus_truck_1

Pomysł uzależnienia stawki OC od ilości punktów karnych wkrótce przerodzi się w projekt nowych przepisów. Zapowiada to poseł Adam Abramowicz (PiS), zasiadający na co dzień w Parlamentarnym Zespole na rzecz Wspierania Przedsiębiorczości i Patriotyzmu Ekonomicznego. Jak twierdzi, tylko w ten sposób wzrost stawek OC może przestać uderzać w przeciętnych obywateli, dotycząc tych, którzy naprawdę powinni płacić więcej.

Choć jest też pewien problem. Jak podkreślają firmy ubezpieczeniowe, wprowadzenie powyższego systemu wymaga oparcia go na danych z nowego rejestru CEPiK. Ten natomiast jest w przygotowaniu już od wielu lat, zaliczając opóźnienie za opóźnieniem. Ostatni planowy termin mówił o początku właśnie tego roku, lecz w ostatniej chwili „premierę” przesunięto na połowę roku 2018. Dodam, że od wprowadzenia do użytku nowego systemu CEPiK będą zależały także zmiany w szkoleniach dla kierowców, wprowadzające dwuletni okres próbny.

Pytaniem pozostaje też jak wyglądałyby w tej sytuacji stawki za ubezpieczenia dla firm. Dzisiaj, kiedy liczy się ilość szkód w danym okresie, ubezpieczyciele często wyliczają średnią szkodowość kierowców z danego przedsiębiorstwa. Czy z punktami karnymi będzie podobnie?