OFERTY PRACYKONTAKT
665
Opublikowane 26 Styczeń, 2018

Statystyki viaTOLL z 2017 roku – znacznie więcej Euro 6, przybywa Euro 5, a przychód to 1,88 mld zł

bramki_polska_gddkia_viatoll

Operator systemu viaTOLL podsumował swoje statystyki z 2017 roku. Dotyczą one finansowych wpływów, norm emisji, pochodzenia ciężarówek oraz samej sieci płatnych dróg.

W całym 2017 roku viaTOLL odnotował wpływy w wysokości 1,88 miliarda złotych. W tym samym czasie sieć płatnych dróg została rozszerzona o 360 kilometrów, mając dzisiaj ponad 3660 kilometrów. Wraz z końcem grudnia, w systemie było zarejestrowane 1,122 mln pojazdów należących do łącznie 552 tys. firm.

Nieco ponad połowa użytkowników to Polacy, stanowiący dokładnie 58,9 proc. wszystkich zarejestrowanych. Na kolejnych miejscach są Niemcy (5,5 proc.), Litwini (3,7 proc.), Ukraińcy (2,8 proc.), Czesi (2,8 proc.), Rosjanie (2,5 proc.), Węgrzy (1,8 proc.), Słowacy (1,7 proc.) oraz Białorusini (1,5 proc.). Znakomita większość z nich, bo aż 82,9 proc., rozlicza się poprzez wcześniejsze doładowywanie kont. Umowy z odroczoną płatnością ma więc jedynie 17,1 proc. użytkowników.

A na koniec zostają nam normy Euro. W grudniu 2017 roku aż 15,3 proc. pojazdów spełniało normy Euro 6. To wynik o 4,1 proc. wyższy niż w grudniu 2016 roku. Co jednak ciekawe, minimalnie wzrosła także popularność normy Euro 5 – w grudniu 2017 roku było to 38, proc., natomiast rok wcześniej 38,3 proc. Ciekawostką są też pojazdy, które nie spełniają nawet normy Euro 1 – ich ilość spada bardzo powoli, w grudniu 2017 roku nadal wynosząc 8,3 proc.

Pełna tabela z danymi o normach Euro:

viatoll_2017_normy_euroŹródło wykresu: viaTOLL

WYKOP ten tekst!

Ten wpis ma 8 komentarzy

 1. Łukasz napisał(a):

  Co do normy euro6 i euro0.

  Dziwne, ze pojazdy spelniajacy norme euro6 podlegaja takiej samej stawce oplat jak euro5.
  Jesli chodzi o euro1 to oczywiscie jest mnostwo takich starych dziadkow ktore maja norme emisji spalin euro1, lecz wiekszosc z nich to po prostu starsze auta do ktorych wlasciciele nie maja certyfikatu potwierdzajacego zgodnosc z odpowiednia norma spalin. Wystawienie takiego dokumentu w ASO odpowiednio kosztuje. Pozdrawiam

  • www napisał(a):

   Nie wiem jak Polska mogła zgodzić się na jakieś “euro” !
   Co mamy kupować co 3 lata nowe ciężarówki u niemca, żeby interes im się kręcił? jeśli nie to zapłacicie więcej za autostradę w Polsce !

   • Tomasz napisał(a):

    od dawna były normatywy europejskie emisji spalin. nawet w czasach poczatkow PF125p ,a wiec lata 60-te. wiem ze wówczas przy wdrożeniu do produkcji dużego fiata musiano zmienić konstrukcje gaźnika by spelnic europejskie normy emisji spalin i to w czasach głębokiej komuny . dopiero w latach 90-tych normatywy zmienily się w dyrektywy UE potocznie zwane euro 1,2,3, itd. w zaleznosci od wprowadzenie kolejnych dyrektyw.

  • pete379 napisał(a):

   Ja się jeszcze zapytam gdzie jest EEV- przecież to technologia czystsza niż E5, a troszkę “brudniejsza” niż E6? Dziwne, bo Niemcy uznają EEV i mają rozgraniczenia stawek E5, EEV i E6

   • Tomasz napisał(a):

    własnie ,ze nie maja rozgraniczenia EEV placi w toll colect tyle co E5. Spelnienie wymagan EEV bylo przez producenta dobrowolne,zas E5 bylo obligatoryjne.

 2. Luka napisał(a):

  Większość rozlicza się pre-paid, bo przejście na post-paid jest dość uciążliwe, wiąże się z gwarancjami bankowymi itd. Trochę dziwne wymagania, bo ZUS, podatki płaci się bez gwarancji bankowych. Nie mówiąc już o sektorze prywatnym, gdzie faktury za usługi dla transportu mogą iść w dziesiątki, a nawet setki tysięcy.
  No i co tu dużo mówić. Pre-paid wcale nie jest tak uciążliwy jak się wydaje, o stanie konta można się dowiedzieć z każdego boxa, można sprawdzić na komputerze, na infolinii, SMSem, czy przez aplikację viaTOLL. Doładować też można na wiele sposobów w tym przez aplikację na telefonie.

 3. Tomasz napisał(a):

  wykres norma e6 2011 pokazcie mi choc jedno auto które spelnialo e6 w listopadzie 2011 a tu masz 0,1 % spelnialo e6. a wiec spory odsetek . wtedy nowoscia było EEV może ktoś cos pokrecil

 4. STARY napisał(a):

  przybywa EURO 5…
  jedna wielka bzdura!!!!

  przybyło, ale EMULATORÓW

  auto “zamulone” ale opłaty za eur5

Odpowiedz

Dane wpisane w formularzu będą przetwarzane w celu dodania komentarza zgodnie z naszą polityką prywatności.