Statystyki dotyczące ciężarówek i aut dostawczych – na przykład ilość wypadków spadła o aż 53 proc.

ciezarowy_dostawczy_actros_sprinter

Organizacja ACEA, zrzeszająca piętnastu europejskich producentów samochodów, opublikowała zestaw bardzo ciekawych statystyk. Dotyczą one zarówno samochodów ciężarowych, jak i dostawczych, prezentując m.in. europejski rynek, eksport poza nasz kontynent, a także kwestię bezpieczeństwa.

Ciężarówki

Zacznę od samochodów ciężarowych i dotyczącej ich bardzo dobrej wiadomości. ACEA wylicza, że w latach 2000-2014 ilość ładunków przewożonych drogami wzrosła o aż 14,3 proc. Jednocześnie w niemal tym samym okresie, w latach 2001-2014, ilość śmiertelnych wypadków z udziałem samochodów ciężarowych zmniejszyła się o aż 53 proc. Mamy tutaj więc do czynienia z niesamowitą poprawą bezpieczeństwa.

Co poza tym? Wśród ciekawostek można zawrzeć fakt, że aż 85 proc. europejskich ciężarówek nie wykonuje tras dłuższych niż 150 kilometrów. Jeśli natomiast chodzi o trasy co najmniej 1000-kilometrowe, to za nie odpowiedzialny jest zaledwie 1 proc. egzemplarzy. Interesujący jest też wiek pojazdów – wylicza się, że średnio europejskie ciężarówki mają 11,7 roku. Od razu podam, że 11,7 roku temu mieliśmy przełom lat 2005 i 2006.

Zatrudnienie w branży transportu drogowego? To ma wynosić imponujące 2 miliony 385 tysięcy ludzi, podczas gdy samych ciężarówek jeździ po naszym kontynencie około 6,5 miliona. 98 proc. z nich wyposażonych jest w silnik diesla, a mniej niż 1 proc. zasilanych jest paliwami alternatywnymi. To swoją drogą ciekawostka, jako że osobiście spodziewałbym się udziału diesla na poziomie 99,9 proc.

A na koniec mamy ciężarowe statystyki produkcji i sprzedaży. Tylko w ubiegłym roku i tylko w Unii Europejskiej, sprzedano 367 222 samochodów ciężarowych, o 11,4 proc, więcej niż przed rokiem. 59 europejskich zakładów wyprodukowało zaś łącznie 417 339 egzemplarzy.

Dostawcze

Ilość samochodów dostawczych, które jeżdżą po europejskich drogach, naprawdę robi wrażenie. Łącznie jest ich aż 28 milionów 916 tysięcy 708 egzemplarzy. Pojazdy te świetnie się też sprzedają, odpowiadając za 80 proc. sprzedaży wszystkich pojazdów użytkowych w Europie (w tym ciężarówek i autobusów). Średni wiek? Ten wynosi 10,7 roku, podczas gdy silnik diesla znajdziemy w 96 proc. egzemplarzy.

Statystyki z zeszłego roku wyglądają jeszcze lepiej niż w ciężarówkach. Łączne produkcja w 39 europejskich fabrykach sięgnęła 2,2 miliona sztuk. 347 tys. z nich wyeksportowano poza Europę, za kwotę ponad 4 miliardów euro, natomiast reszta sprzedała się na miejscu. Ta europejska sprzedaż, wynosząca około 1,9 mln sztuk, była o 12 proc. wyższa niż rok temu.