Start francuskiego e-myta znowu przesunięty – Ecotaxe wystartuje prawdopodobnie w lipcu 2014 r.

renault_ae_francjaFrancuzi od dłuższego czasu noszą się z zamiarem wdrożenia do użytku systemu elektronicznych opłat za drogi. Ecotaxe, bo tak będzie się nazywać francuskie e-myto dla ciężarówek, ma objąć zarówno autostrady, jak i drogi lokalne, pobierając opłaty na łącznie 15 tys. km tras. Zebrane w ten sposób pieniądze mają oczywiście wspomóc francuski budżet, a ponadto cały system ma skłonić przewoźników do korzystania z płatnych autostrad, rezygnując tym samym z omijania ich drogami krajowymi.

Wprowadzenie Ecoxate do użytku blokują jednak kolejne protesty francuskich transportowców. Co ciekawe, nie protestują oni przeciwko samej idei wprowadzenia opłat za drogi, lecz po prostu chcą zapobiec przedwczesnemu uruchomieniu systemu. Według miejscowych przewoźników Ecotaxe jest bowiem nadal niedopracowany i uruchomienie go już teraz mogłoby przysporzyć im wielu problemów.

Najpierw Ecotaxe miał działać od 2011 roku, następnie mówiono o roku 2013, zaś kilka miesięcy temu datę startu wyznaczono na 1 stycznia 2014 r. Teraz natomiast francuskie władze poinformowały o przesunięciu całego przedsięwzięcia na 1 lipca 2014 r.