Star 200 przez 31 lat pracował w branży komunalnej, przejeżdżając w okolicach Gniezna 1,1 mln kilometrów

star_200_urbis_zabytek_1

Polskie firmy powoli zaczynają doceniać wagę pojazdów historycznych, przez całe lata ciężko wykonujących dla nich pracę. Co prawda na krajowych zlotach cały czas próżno szukać na przykład MAN-ów F90, od których przecież niejeden przewoźnik zaczynał swoją przygodę z transportem, ale za to coraz większym szacunkiem otaczane są produkty z byłego „bloku wschodniego”. Świetnym przykładem może być tutaj Star 200 z gnieźnieńskiej firmy „Urbis”. Po przepracowaniu 31 lat w branży komunalnej ciężarówka ta nie trafiła bowiem na złom, co wydawałoby się naturalną koleją rzeczy, ale zajęła honorowe miejsce na terenie Zakładu Zagospodarowania Odpadów w Lulkowie k/Gniezna

Opisywany Star został wyprodukowany w 1984 roku, od raz utrzymując hakową zabudowę firmy WUKO. Następnie, aż do 2015 roku, polski pojazd dzielnie woził kontenery na odpady, niegdyś stanowiące w Polsce bardzo popularny widok. I w ten oto sposób niebieski Star 200 przejechał ponad 1,1 miliona kilometrów, operując głównie na lokalnych drogach. Co prawda pewnie nie obyło się przy tym bez remontu układu napędowego, ale i tak nie zmienia to faktu, że mówimy o sporym wyczynie. Zwłaszcza, że w 2015 roku, w momencie odejścia na przyzakładową emeryturę, ciężarówka była jeszcze w stu procentach sprawna.

star_200_urbis_zabytek_2

Teraz pozostaje więc tylko trzymać kciuki, żeby zarząd firmy nie zapomniało swoim zakładowym zabytku i będzie otrzymywał go w odpowiedniej kondycji, nie pozwalając na przysłowiowe wrośnięcie w trawę. A przy okazji warto wspomnieć, że „Urbis” nadal ma w swojej flocie Stara, który nieustannie pracuje. Jest to kolejny egzemplarz modelu 200, którego zdjęcia widzicie poniżej.

Za wykonanie zdjęć bardzo dziękuję Łukaszowi!

star_200_urbis_pracujacy_1 star_200_urbis_pracujacy_4 star_200_urbis_pracujacy_2 star_200_urbis_pracujacy_3