Trudna sytuacja zdrowotna kierowców ciężarówek, wynikająca z ogólnej specyfiki tego zawodu, właśnie znalazła swoje potwierdzenie w kolejnym raporcie. Tym razem jest to badanie naukowców z Uniwersytetu Australii Południowej, w którym pod lupę wzięto kondycję około 2 tys. kierowców, a jednocześnie posiłkowano się 19 wcześniejszymi badaniami.
Główny wniosek z nowego raportu jest taki, że około 30 procent kierowców cierpi na co najmniej trzy schorzenia medyczne. Jest to odsetek czterokrotnie wyższy niż średnia stwierdzona w całym społeczeństwie. Ponadto raport zwrócił uwagę na wyjątkowo wysoki poziom stresu psychicznego, który zauważono u około 20 procent kierowców.
Poza tym stresem, wśród najczęściej występujących schorzeń wskazano choroby układu krążenia, otyłość, depresję oraz chroniczne bóle pleców. Wszystko powiązano też z niską aktywnością fizyczną, która uniemożliwia prowadzenie zdrowego stylu życia. Jeśli natomiast chodzi o przyczyny tych problemów, to wymieniono tutaj wyjątkowo długie godziny pracy, występowanie pracy nocnej, złe odżywianie oraz długie godzin siedzenia bez większego ruchu.
Australijczycy zwrócili też uwagę na powiązanie kondycji medycznej kierowców z wypadkami występującymi na drogach. Ze statystycznego punktu widzenia, im gorszy jest stan zdrowia danego kierowcy, tym większe jest prawdopodobne jest jego uczestnictwo w wypadku. Dlatego, jak konkludują twórcy raportu, zadbanie o lepsze warunki pracy w transporcie, na czele z łatwiejszym dostępem do zbalansowanej i zdrowej diety, powinno być jednym z branżowych priorytetów.
Na koniec przypomnę, że podobne badania przeprowadzano także w Polsce. Oto fragment raportu, który publikowałem w 2017 roku:
Analiza danych wykazała, że ponad 80% badanych cierpi na nadwagę i otyłość, a u ponad 60% stwierdzono podwyższone stężenie cholesterolu we krwi. Optymizmem nie napawają również wyniki ciśnienia krwi. Wskazane nieprawidłowości wiążą się bezpośrednio z podwyższonym ryzykiem wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych. Tym samym mogą doprowadzić do zawału serca, udaru mózgu czy też innych schorzeń skutkujących nieodwracalnym uszczerbkiem na zdrowiu.
Przyczyną takiego stanu rzeczy może być przede wszystkim sposób żywienia. […] W tym obszarze okazało się, że większość kierowców wykazuje się dostatecznie dobrą wiedzą, która niestety nie idzie w parze z nawykami żywieniowymi w życiu codziennym, a szczególnie w trasie. Najczęściej wskazywane potrawy spożywane przynajmniej kilka razy w tygodniu przez to kiełbasy, parówki, wędliny, potrawy smażone, produkty z białej mąki, słodzone i gazowane napoje. Niepokojący jest fakt niedostatecznego spożycia owoców i warzyw jak również nadmierne spożywanie produktów niekorzystnie wpływających na zdrowie takich jak: fast foody czy napoje energetyczne.
Nieprawidłowo zbilansowana dieta, siedzący tryb pracy i ruch ograniczający się często do załadunku i rozładunku ma niewątpliwie duży wpływ na samopoczucie kierowców. W rezultacie pojawia się senność, uczucie zmęczenia i problemy z koncentracją co przy wykonywaniu tego typu pracy może stanowić niebezpieczeństwo na drodze.