OFERTY PRACYKONTAKT
665
Opublikowane 14 Listopad, 2018

Stacja LNG w Bydgoszcz, 20 Stralisów na LNG wydanych w Pile i 2 Stralisy na LNG do przewozów ADR

Autor powyższego zdjęcia: Piotr Chojnowski

Iveco może pochwalić się kolejnymi sukcesami gazowej odmiany modelu Stralis. Ciężarówka ta trafia do kolejnych klientów, a przy okazji szerzej zaznaczy swoją obecność w Polsce.

Zacząć należy od tego, że zrealizowano zamówienie dla polskiego oddziału holenderskiej firmy Don Trucking. Przewoźnik ten skorzystał z wyjątkowej oferty Iveco Poland, przewidującej darmową stację tankowania oraz gwarancję dostaw gazu w cenie o 33 proc. niższej, niż cena oleju napędowego.

Don Trucking odebrało już swoje nowe ciężarówki, dokonujące tego u autoryzowanego dealera Iveco w Pile. Ustalono też szczegóły dotyczące stacji paliw, która ma zostać dostarczona do bydgoskiego oddziału firmy. Trafi ona tam na okres pięciu lat, dzięki czemu gazowe Stralisy zawsze będą mogły zatankować na bazie.

W czasie przekazania pojazdów, dyrektor zarządzający Don Trucking mówił też o innych stacjach. Według jego informacji, wkrótce LNG będzie można kupić także w Bielanach Wrocławskich, przy śląskim odcinku trasy S1 oraz pod Berlinem. Plany te znacznie ułatwiły podjęcie decyzji o zainwestowaniu w aż 20 ciągników siodłowych na tego typu paliwo.

Jeszcze większe plany ma natomiast firma Vos Logistics. Po pierwsze, przewoźnik właśnie pochwalił się zestawem do transportu materiałów niebezpiecznych, który bazuje właśnie na gazowym Stralisie. Jeszcze kilka lat temu coś takiego było nie do pomyślenia, gdyż gazowe ciężarówki nie spełniały wymogów ADR. Prawo zostało jednak zmienione, a Vos Logistics postanowiło jak najszybciej z tego skorzystać.

Holenderski przewoźnik odebrał już dwa pierwsze Stralisy NP w wersji zgodnej z wymogami ADR. Będą one jeździły w stałym podwykonawstwie dla firmy Air Liquide, zajmując się transportem ciekłego azotu.

Przy okazji Vos Logistics złożyło też bardzo ciekawą zapowiedź. W ciągu najbliższych siedmiu lat firma chce wymienić połowę swojej floty na ciężarówki zasilane gazem lub biodieslem. Biorąc pod uwagę fakt, że Vos Logistics dysponuje ponad tysiącem ciągników, zapowiada to setki nowych zestaw właśnie na LNG.

Dla wyjaśnienia: obie omawiane firmy zdecydowały się na Iveco Stralis NP 460. Jest to ciężarówka zasilana płynnym gazem ziemnym (LNG), wyposażona w największą kabinę sypialną, zautomatyzowaną skrzynię biegów oraz 13-litrowy silnik o mocy 460 KM. Co ciekawe, silnik ten posiada układ zapłonowy ze świecami, gdyż w przypadku gazie zapłon nie występuje samoczynnie. Maksymalny zasięg tego pojazdu, przy pełnym załadunku, określany jest na 1600 kilometrów.

Co też ważne, począwszy od 1 stycznia 2019 roku, ciężarówki zasilane LNG będą zwolnione w Niemczech z opłat drogowych. Więcej na ten temat przeczytacie w tym artykule.