Sprzedaż ciężarówek nadal w Polsce spada, a Scania i Volvo osiągają remis

Pierwszy kwartał 2025 roku jest już za nami i został oficjalnie podliczony w statystykach Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego. Spójrzmy więc co wydarzyło się w tym okresie na krajowym rynku ciężarówek i naczep.

Niezależnie od tego, na który segment samochodów ciężarowych spojrzymy, wyniki mają mniej lub bardziej negatywny charakter. W tradycyjnie najważniejszej grupie, czyli w ciągnikach siodłowych, liczba rejestracji wyniosła w minionym kwartale 4638 egzemplarzy. To o 13,1 procenta mniej niż w tym samym kwartale roku ubiegłego (wówczas było to 5335 egzemplarzy).

W podwoziach spadki były mniejsze, ale nadal zauważalne. W ciężkim segmencie, a więc w przypadku podwozi o DMC powyżej 16 ton, odnotowano 1132 rejestracji. To o 1,6 procenta mniej niż w tym samym kwartale roku ubiegłego (1150 egzemplarzy). W lekkim segmencie, o DMC między 3,5 a 16 ton, naliczono 552 nowo zarejestrowany pojazdy. To spadek o aż 25,1 procenta w stosunku do pierwszego kwartału roku ubiegłego (737 egzemplarze).

Pewna dobra wiadomość pojawiła się w przypadku naczep. Tam w pierwszym kwartale naliczono 4643 nowo zarejestrowane pojazdy, co stanowi wynik o 6,7 procenta wyższy niż w analogicznym okresie roku ubiegłego. Co więcej, to wynik wyższy niż w każdym z czterech poprzednich kwartałów, mogąc zapowiadać odbicie się od kryzysowego poziomu.

Gdy jednak przyjrzymy się naczepowym wynikom nieco bliżej, optymizm szybko gaśnie. Okazuje się bowiem, znakomita większość wzrostu dotyczy segmentu furgon/chłodnia/izoterma, gdzie zarejestrowano aż 77 procent wzrostu. Za to w innych segmentach nadal odnotowywano spadki rejestracji: 1-procentowy w grupie platforma/plandeka/kurtyna, 18-procentowy w grupie wywrotek, 34-procentowy w cysternach i 12-procentowy w naczepach niskopodwoziowych.

Na zdjęciu nieprzypadkowo zamieściłem ciężarówki marki Scania oraz Volvo Trucks. Po pierwszym kwartale 2025 roku te dwie marki osiągnęły w Polsce remis, wykazując niemal identyczne wyniki, różniące się dosłownie dwoma egzemplarzami. Scania dostarczyła 1450 pojazdów, osiągając 22,93% udziału w całym rynku powyżej 3,5 tony, natomiast Volvo Trucks dostarczyło 1448 pojazdów, osiągając 22,90% udziału. Za nimi, na trzecim miejscu, uplasował się DAF, dostarczając 867 pojazdów i mając 13,71% udziału w rynku.