Sprzedaż samochodów dostawczych: Fiat ma niemal jedną czwartą rynku, podczas gdy Renault mocno traci

fiat_ducato_mopar_tuning_akcesoria_1

Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego podsumował ostatnie miesiące sprzedaży samochodów dostawczych, co pozwoliło sformować kilka interesujących wniosków. Pierwszym z nich jest fakt, że samochody ciężarowe o DMC do 3,5 tony naprawdę świetnie się sprzedają, odnotowując spore wzrosty w porównaniu do roku ubiegłego. W czerwcu zarejestrowano 4 164 maszyny tego typu, czyli o 23,7% więcej niż przed rokiem i o zaledwie 1,2% mniej niż w maju. Jeśli zaś chodzi o całe półrocze to przez pierwsze sześć miesięcy roku w Polsce wydano 24 293 samochody dostawcze, o aż 17,6% więcej niż w tym samym okresie roku ubiegłego

Co natomiast z poszczególnymi markami i modelami? Tu jest akurat najciekawiej, bo oto okazuje się, że Fiat Professional coraz bardziej ucieka firmie Renault. W czerwcu włosi wydali łącznie 976 pojazdów, zajmując 23,4% całego rynku i poprawiając sprzedaż o 6,1% i 31,7% względem odpowiednio ubiegłego miesiąca i ubiegłego roku. Tymczasem Renault sprzedało w tym samym czasie 562 maszyn, odnotowując stratę około 8%, zarówno rok do roku, jak i miesiąc po miesiącu. Co więcej, Renault coraz szybciej dogania konkurencja z Francji, mianowicie Peugeot z 398 wydanymi pojazdami i wzrostem rok do roku na poziomie aż 43,2%.

W przypadku poszczególnych marek i modeli warto też zwrócić uwagę na statystyki liczone od początku roku – liderem pierwszego półrocza był Fiat z 22,7% udziału w rynku, dalej uplasowało się Renault z udziałem 14,1% oraz… niespodziewanie Ford z udziałem 10,3%. Z modelami udział w rynku wyglądał zaś następująco: Ducato (3740 egzemplarzy), Master (2617), Daily (1416), Boxer (1272), Sprinter (1179) oraz Caddy (1052).

Na zdjęciu: Fiat Ducato po fabrycznym tuningu opisywanym TUTAJ.