Spal mniej paliwa niż profesjonalny trener firmy DAF, czyli konkurs „Kto da radę… mniej” od DAF Trucks

daf_xf_kto_da_rade_mniej_1

DAF od jakiegoś czasu organizuje w Polsce konkurs o nazwie „Kto da radę … mniej?”, w którym kierowcy samochodów ciężarowych rywalizują pod względem najniższego zużycia paliwa. W kolejnej edycji, która odbyła się w Gdańsku, przy współudziale autoryzowanego dealera DBK Sp. z o.o., zwycięzcą został pan Grzegorz Zasada, właściciel firmy M&G Trans z Pucka. Średnie zużycie paliwa na wyznaczonej przez trenera DAF trasie wyniosło w jego przypadku tylko 28 litrów.

Wynik Pana Grzegorza Zasady był bardzo dobry i zaledwie o 0,5 litra gorszy niż wynik uzyskany przez trenera DAF EcoDrive, Jarosława Ożyńskiego. Co ważne, wyznaczona trasa zawierała wiele trudnych elementów tj. podjazdy, skrzyżowania z sygnalizacją świetlną i typowo miejskie miejsca o zagęszczonym ruchu. Sukces pana Zasady jest tym większy, że uzyskał on też 96% w ocenie systemu Driver Performance Assistant (zdjęcie poniżej).

Na czym polega konkurs?

Do tej pory przeprowadzone zostały dwie edycje konkursu. Uczestnikami konkursu mogą być osoby posiadające ważne uprawnienia do prowadzenia ciężarówek z przyczepami, które zgłosiły się w dniu konkursu do lokalnego dealera DAF.

Zmagania kierowców odbywają się na trasie, którą ustala trener DAF EcoDrive. Po wyznaczeniu trasy trener wykonuje przejazd, którego wyniki takie jak średnia prędkość przejazdu, trasa przejazdu oraz średnie zużycia paliwa podawane są do wiadomości zarejestrowanych uczestników w siedzibie dealera. Uczestnicy następnie wykonują jeden lub dwa przejazdy wyznaczoną trasą w obecności przedstawiciela lokalnego dealera. Czas trwania jazdy to 30 minut. Zarówno trener jak i wszyscy uczestniczy odbywają jazdy tym samym zestawem DAF – ciągnik siodłowy wraz z naczepą.

Informacje dotyczące kolejnych edycji konkursu znaleźć można na stronie internetowej www.pobijtreneraDAF.pl. Z mojej strony serdecznie polecam udział w imprezie, bo można wygrać bardzo cenne nagrody, a przy okazji sprawdzić własne umiejętności.

daf_xf_kto_da_rade_mniej_2