Słowenia: uszkodzona ciężarówka może stać na autostradzie maksymalnie przez dwie godziny

man_tgl_chorwacja_laweta_wakacje_2

Ambasada RP w Lublanie wydała interesujący komunikat dla wszystkich firm transportowych wykonujących usługi na terytorium Słowenii. Dotyczy on postępowania w przypadku uszkodzenia pojazdu na autostradzie lub trasie szybkiego ruchu – zapraszam do lektury:

Szanowni Państwo,

W związku z licznymi interwencjami, podejmowanymi przez Ambasadę RP w Lublanie,  Wydział Konsularny Ambasady informuje, że zgodnie z obowiązującymi w Słowenii przepisami pojazd unieruchomiony na autostradzie bądź trasie szybkiego ruchu w wyniku awarii bądź innego zdarzenia, pozostawać może na awaryjnym pasie ruchu maksymalnie do 2 godzin, jeżeli jego położenie nie stwarza bezpośredniego zagrożenia dla pozostałych uczestników ruchu bądź nie ma realnych szans na jego uruchomienie w ww. czasie.

W przypadku braku możliwości uruchomienia pojazdu w ww. czasie bądź zagrożenia bezpieczeństwa ruchu drogowego, pojazd zostanie odholowany na koszt właściciela.

Główną służbą odpowiedzialną za bezpieczeństwo i obsługę sieci płatnych dróg w Słowenii jest firma DARS, która na bieżąco śledzi ruch i monitoruje ew. zagrożenia na sieci płatnych dróg w Słowenii, aczkolwiek dostęp do usług holowniczych mają także prywatne firmy,działające na zasadach wolnorynkowych.

W związku z powyższym, Wydział Konsularny Ambasady RP w Lublanie prosi o zachowanie daleko idącej ostrożności przy korzystaniu z usług holowniczych i naprawczych prywatnych firm. W przypadku potrzeby skorzystania z usług słoweńskich firmy holowniczych należy bezwzględnie pamiętać o udokumentowaniu ustaleń dot. przewidywanego kosztu usługi przed jej rozpoczęciem (tj. podpisanie z wykonawcą przed usługą tzw. „delovni nalog” zawierający informację o docelowym miejscu holowania pojazdu i całkowitej kwocie za wykonaną usługę). Pozwoli to na unikniecie licznych nieporozumień i dodatkowych kosztów po stronie polskich przewoźników, wynikających z braku ustalenia kosztów usługi przed jej wykonaniem (w Słowenii ceny usług nie są prawnie regulowanie).

Jednocześnie Wydział Konsularny Ambasady RP sugeruje posiadanie przez podróżujących przez terytorium Słowenii polskich kierowców ubezpieczenia Assistance, które obejmować będzie swym zakresem pomoc w przypadku nagłego, nieprzewidywanego unieruchomienia pojazdu na sieci dróg w Słowenii.