Słowacko-ukraiński przewoźnik oskarżony w Polsce o popełnienie przestępstwa

Ukraiński kierowca-przewoźnik, mający swoją działalność zarejestrowaną na Słowacji, wpadł w Polsce w bardzo poważne problemy. Przyłapano go na powtórnym korzystaniu z tego samego zezwolenia na przewóz międzynarodowy z „krajem trzecim”. W efekcie musi zapłacić 12 tys. złotych kary administracyjnej, jego ciężarówka utknęła na strzeżonym parkingu, a on sam został oskarżony o popełnienie przestępstwa, w postaci posługiwania się podrobionym dokumentem.

Komunikat WITD Katowice:

Pojazd członowy na słowackich numerach rejestracyjnych zatrzymano do kontroli w miniony piątek 25.10.2019 r. na autostradzie A4 w Mysłowicach. Przewóz towaru z Polski na Ukrainę był wykonywany przez obywatela Ukrainy, który prowadzi swoją działalność przewozową na Słowacji.

Okazał on do kontroli wymagane dokumenty, a wśród nich polskie zezwolenie jednorazowe na transport rzeczy do lub z „krajów trzecich”. Właśnie temu dokumentowi bacznie przyjrzeli się inspektorzy, gdyż w ostatnim czasie kontrolujący południowo-wschodnią granicę naszego kraju funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej sygnalizowali wzrost liczby wykrytych przypadków bezprawnego wielokrotnego wykorzystywania polskich zezwoleń jednorazowych, głównie przez przewoźników z Ukrainy. Polegał on głównie na tym, że zezwolenia takie wypełniano długopisami, których pismo da się łatwo usuwać. Dodatkowo jadące do lub z Ukrainy pojazdy unikały przekraczania granicy Polsko-Ukraińskiej, na rzecz dużo mniej monitorowanej granicy ze Słowacją.

Trop okazał się trafny – zbadane w świetle UV pole z wpisem daty pierwszego przekroczenia polskiej granicy nosiło ślady wymazywania oraz przerabiania innego, poprzedniego wpisu. Dało to podstawę do unieważnienia tego dokumentu i nałożenia kary za brak prawidłowego zezwolenia.

Z powodu braku wpłaty 12 tys. zł kaucji – pojazd został zabezpieczony na strzeżonym parkingu. Na miejsce kontroli wezwano mysłowickich policjantów, których poinformowano o podejrzeniu popełnienia przez kierowcę przestępstwa posługiwania się przerobionym dokumentem.