OFERTY PRACYKONTAKT
665
Opublikowane 5 Marzec, 2018

Słowacka ciężarówka na nielegalnym kabotażu w Polsce – po kontroli ITD ładunek przejęła polska firma

WITD Katowice opublikowało kolejny komunikat dotyczący kabotażu. Tym razem w roli głównej wystąpił przewoźnik ze Słowacji, wiozący ładunek z okolic Krakowa do Częstochowy. Nie okazał on dokumentów potwierdzających legalne wykonywanie kabotażu. Tym samym uznano, że jest to kabotaż nielegalny.

Oto inspekcyjny komunikat:

Dopiero co, w poniedziałek 26 lutego, inspektorzy transportu drogowego ze Śląska wykryli nielegalny przewóz kabotażowy wykonywany przez przewoźnika z Rosji, a już w czwartek 1 marca 2018 r. na drodze krajowej nr 1 w miejscowości Podwarpie zatrzymano kolejny taki transport.

Tym razem do kontroli zatrzymano pojazd należący do słowackiego przewoźnika, który, jak ustalili inspektorzy, wykonywał krajowy transport drogowy rzeczy – przewóz odpadów farb o kodzie 080112 ze Skawiny do Częstochowy. Kierowca okazał potwierdzające te fakty dokumenty, a inspektorzy dokonali oględzin ładowni.

Z przedstawionych dokumentów – dokument przewozowy CMR oraz kwit wagowy – wynikało jednoznacznie, iż wykonywany jest krajowy przewóz drogowy rzeczy przez zagranicznego przewoźnika, czyli przewóz kabotażowy. Kierujący podczas kontroli okazał ponadto: wypis z licencji, dwa dowody rejestracyjne, prawo jazdy, kartę kwalifikacji oraz kartę kierowcy, lecz nie okazał żadnego dokumentu potwierdzającego wykonanie przewozu w przychodzącym ruchu międzynarodowym.

Z uwagi na niespełnienie warunków określonych w rozporządzeniu (WE) nr 1072/2009 stwierdzono wykonywanie przewozu kabotażowego na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej bez wymaganego zezwolenia, co zagrożone jest karą wysokości 10 tysięcy złotych. Inspektorzy zakazali dalszego wykonywania niedozwolonego transportu, a po ładunek przyjechał pojazd polskiego przewoźnika.

WYKOP ten tekst!

Ten wpis ma 19 komentarzy

 1. Daniel napisał(a):

  O jakim dodatkowym brakującym dokumencie mowa w tym artykule?? Nie zbyt rozumiem jakiego dokumentu brakowało kierowcy, żeby wykonać kabotaż w PL

  • Filip (autor 40ton.net) napisał(a):

   ITD chciało dokumentu, który potwierdziłby przyjechanie do Polski z ładunkiem. Dopiero to pozwala wykonywać kabotaż przez 7 dni, wykonując maksymalnie trzy przewozy.

  • ZxxZ napisał(a):

   Pierwsza lepsza CMRka z innego kraju do PL, dlatego też cwaniaki kombinują na kabotażu w DE i FR, zostawiają CMRkę wjazdu, później 10 kabotaży i wszystko pocztą co by przy kontroli nie znaleźli.

 2. Arek napisał(a):

  Oj nie zgodzę sie, jezeli wjechali nawet na pusto do polski maja prawo wykonać jeden kabotaż, a następnie wyjechać z ładunkiem exportowym

  • Filip (autor 40ton.net) napisał(a):

   Oczywiście masz rację, jest takie prawo, zapisane w tym samym rozporządzeniu. Skoro jednak oczekiwali od niego potwierdzenia trasy międzynarodowej, a tak ITD stwierdziło w komunikacie, Słowak musiał robić więcej niż pierwszy kabotaż.

   • Michał napisał(a):

    Nie do końca, jakby jechał np z Czech do Słowacji i później wskoczył w ciągu 3 dni od rozładunku w Słowacji po ładunek po Polsce wtedy ok, oni chcieli albo wjazdowe albo potwierdzający transport wewnątrzwspólnotowy poza PL.

   • Tomasz napisał(a):

    polasil sie na wypasione polskie stawki. aby trzesnac wypasiony fracht ze skawiny do czestochowy to pewno z pol slowacji przyjechal na zaladunek na pusto. a niech sie dorabia niech ma 500 zl netto kupa siana zgarnol . jeszcze mu sie oplacilo druga ciezarowke wynajac by dowiezc ladunek. pewno mysli o drugim mp4 w leasing wziac by na kabotazach w polsce trzepac kapuche.

 3. Ziom napisał(a):

  Coś mi się wydaje że itd będzie po sądach się ciągać bo winy przewoźnika zbytniej nie widać

 4. ktoś napisał(a):

  @ Ziom:
  1. Jeżeli wykonał więcej niż jeden kabotaż po Polsce i do Polski wjechał na pusto to gość musi zapłacić i tyle takie są przepisy wszędzie. Np. jeżeli stoisz w Zgorzelcu i zakończyłeś np transport krajowy i chcesz dostać się np do Kolonii.To w tym przypadku wjeżdżasz na pusto do Niemiec i weźmiesz ładunek np. z Drezna do Kolonii to nie możesz więcej brać ładunków kabotażowych.
  2. Zastanawia mnie fakt dlaczego nie okazał CMR z trasy międzynarodowej? CMR to podstawa przy kontroli. We Francji na kabotażu CMR to podstawa przy kontroli od razu wołają o dokumenty z międzynarodówki.

 5. David napisał(a):

  Bardzo jestem ciekaw skąd wzięła się ta ciężarówką na przeładunek, bo z tekstu wynika że to służby coś takie zamówiły.

 6. Dawid napisał(a):

  Na kabotaż do Polski? Czy na Słowacji jest tak źle, czy u nas tak dobrze?

 7. Marian napisał(a):

  Panowie jestem kierownik tej fyrmi transportovej a jest super. Takie mandaty to w Pl placimy nonstop a zapevnam was ze na wiosne jestem u pana Zasady a biore 3x mp4.a to ze itd postanowyly ukaracz 10ty.Zl to juz ich charakter. Co tu innego od nich cekacz.Ten mandat nas ino motywuje zeby nedzalacz na 100% ale 110%.pozdrawiam

 8. Pepe napisał(a):

  Tadeusz z Tczew mi to zařídil. A teď mám problémy. A musím zaplatit trest

Odpowiedz

Dane wpisane w formularzu będą przetwarzane w celu dodania komentarza zgodnie z naszą polityką prywatności.