Śląskie ITD nagrywało wyprzedzające ciężarówki – podsumowanie z dwóch tygodni

Kontrole wyprzedzających ciężarówek, prowadzone z użyciem nieoznakowanego radiowozu ITD, to temat zawsze wzbudzający mnóstwo emocji. A dzisiaj emocji będzie zapewne jeszcze więcej, jako że ITD opublikowało całą kompilację filmów z takich kontroli.

To łącznie 3 minuty nagrań, wykonanych w ciągu ostatnich dwóch tygodni przez nieoznakowany radiowóz WITD Katowice. Inspektorzy patrolowali nim autostradę A4, a także okoliczne drogi nr 79, 86 oraz 902. Łącznie ukarano 30 kierowców, a część z nich możecie zobaczyć właśnie na nagraniach.

Na filmach pojawia się między innymi ciężarówka, która wyprzedzała na A4 całą kolumnę bardzo wolno jadących pojazdów. Robiła to niestety na odcinku objętym zakazem. Jest też dostawczy Peugeot, który wjechał przed radiowóz ITD, skłaniając załogę do zwolnienia o 7 km/h. A na koniec mamy czerwony zestaw z wywrotką, który wyprzedza wolno jadący radiowóz tuż przed rozwidleniem pasów ruchu, niestety również na zakazie.

Treść komunikatu WITD Katowice:

W ciągu dwóch mijających tygodni śląscy inspektorzy ITD oprócz typowych stacjonarnych kontroli przeprowadzanych na przydrożnych parkingach, czy autostradowych MOP-ach, dokonywali również kontroli o bardziej dynamicznym charakterze. Wykorzystano w tym celu posiadany nieoznakowany pojazd osobowy wyposażony w legalizowany wideorejestrator, za pomocą którego można dokonywać pomiarów prędkości, oraz rejestrować przy tym obraz z przodu oraz z tyłu pojazdu. Obszarem działań były główne śląskie arterie komunikacyjne krzyżujące się w Katowicach, czyli drogi DK79, DK86, DW902, oraz autostrada A4. Zwracano głównie uwagę na ograniczenia wynikające ze znaku B-26 czyli „zakaz wyprzedzania przez samochody ciężarowe”, oraz na stosowanie się uczestników ruchu do obowiązujących limitów prędkości. Tego typu kontroli „w ruchu” nie da się zastąpić innym rodzajem kontroli, a nieprzestrzeganie przez kierowców wspomnianych regulacji istotnie wpływa na poziom bezpieczeństwa ruchu drogowego i często jest przyczyną wypadków.

Kilka dni takich działań zaowocowało 30 mandatami i niestety punktami karnymi. Każdorazowe stwierdzenie niestosowania się kierowcy do znaku B-26 (zakaz wyprzedzania przez pojazdy ciężarowe) wiązało się z 5 punktami przypisywanymi do konta kierowcy ciężarówki. Punkty należały się także za przekroczenia prędkości – zgodnie z obowiązującym taryfikatorem. Przestrzegamy wszystkich uczestników ruchu i namawiamy do bezpiecznej i zgodnej z przepisami jazdy. Tego typu działania z pewnością będą nadal prowadzone.