Skrzynka narzędziowa czy regał magazynowy w garażu? Poradnik OBI

Publikacja na zamówienie

Skrzynka narzędziowa czy regał magazynowy – porządek w garażu w pigułce

Mężczyzna w uporządkowanym warsztacie

Porządek w warsztacie jest niezwykle ważny ze względu na organizację i efektywność pracy. W celu utrzymywania wszystkiego w należytym ładzie należy wyposażyć się w podstawowy sprzęt. Skrzynki narzędziowe czy regały magazynowe pozwolą mieć wszystko pod kontrolą. Co będzie jednak lepszym wyborem: skrzynki czy może regały? A może te dwie rzeczy doskonale się uzupełniają?

Podczas prac w warsztacie często zdarza się, że nie możemy znaleźć jakiegoś narzędzia, którego w danej chwili potrzebujemy. Sprawdzamy miejsce, gdzie powinno się ono znajdować, jednak akurat tam go nie ma. To najlepszy sygnał, aby pochylić się nad kwestią organizacji pracy i utrzymania porządku w warsztacie, które można przedstawić w kilku punktach.

Dla wszystkich tych, którzy chcą zaprowadzić ład w swoim miejscu pracy, sporządziliśmy poradnik zawierający podstawowe zasady utrzymywania porządku i optymalnego wykorzystania skrzynek narzędziowych oraz regałów magazynowych różnego rodzaju.

Porządek w warsztacie – główne zasady

Na początek należałoby zapoznać się z głównymi zasadami porządku w warsztacie, co jest nieodłącznym elementem efektywnej pracy. Jeżeli wiemy co i gdzie leży, możemy sięgnąć po dane narzędzie dokładnie w tym momencie, kiedy będzie nam ono potrzebne, bez tracenia czasu, na jego poszukiwania. Dlatego przede wszystkim należy mądrze rozplanować położenie poszczególnych skrzynek narzędziowych, regałów magazynowych i w ogóle narzędzi w warsztacie.

Centralne miejsce powinien zajmować dobry, odpowiednio oświetlony stół warsztatowy. W bezpośredniej jego bliskości powinniśmy trzymać te narzędzia i akcesoria, z których najczęściej korzystamy. Będą one różnić się w zależności od wykonywanych przez daną osobę prac, ale z pewnością znajdzie się wśród nich młotek, wkrętarka czy metromierz. Jeśli nie możemy zapamiętać, co gdzie leży, dobrze podpisywać poszczególne szafki, skrzynki czy szuflady, zwłaszcza jeśli mamy bardzo dużo narzędzi. Po pewnym czasie i tak zaczniemy zapamiętywać, co gdzie leży – wówczas kartki będzie można ściągnąć.

Metalowy regał do garażu lub warsztatu domowego

Po drugie, zawsze po skończonej pracy trzeba odkładać narzędzia na swoje miejsce. Nawet jeśli zmęczenie na koniec dnia jest spore, to należy pamiętać, że sprzątanie stanowiska pracy nas nie ominie. Lepiej zrobić to wcześniej, niż rozpoczynać od tego kolejny dzień w warsztacie, ryzykując ponadto zawieruszenie się różnych narzędzi i akcesoriów. Po trzecie, należy regularnie robić przegląd wyposażenia warsztatowego. Z reguły zauważamy brak tego czy innego wyposażenia warsztatowego w momencie, kiedy brakuje nam go do wykonania jakiejś pracy. Dobrze być przygotowanym na każdą ewentualność, dokonując przeglądu nie tylko wyposażenia warsztatu, ale też sekcji OBI dotyczącej wyposażenia warsztatu z niezbędnymi w każdym garażu narzędziami.

Skrzynka narzędziowa – jaką wybrać?

Podstawowym wyposażeniem każdego warsztatu są skrzynki narzędziowe oraz różnego rodzaju organizery, które pozwalają trzymać narzędzia i akcesoria w jednym miejscu. Charakteryzują się one dokładnie wydzieloną przestrzenią na dany rodzaj małego i średniego warsztatowego wyposażenia i pozwalają utrzymywać porządek w garażu.

Skrzynka narzędziowa może być większa lub mniejsza: dobrze zaopatrzyć się w obie albo nawet w kilka różnego rodzaju. Największą zaletą skrzynek narzędziowych jest ich mobilność. Powinniśmy mieć więc coś mniejszego, gdzie można schować (ewentualnie przełożyć) podstawowe narzędzia i zabrać je ze sobą poza warsztat i dom w razie konieczności. Na potrzeby domowego warsztatu można kupić bardziej pojemne skrzynki (o pojemności 50 l i więcej), których mobilność będzie zapewne ograniczona do terenu w bezpośredniej bliskości domu. Skrzynki narzędziowe na kółkach wydają się być tutaj najlepszym rozwiązaniem, zwłaszcza że ich materiał i konstrukcja zapewniają bezproblemowe poruszanie się po różnego typu nawierzchniach i odporność na warunki atmosferyczne (przede wszystkim na działanie wody i pyłu). W razie potrzeby można bez problemu rozmieszczać je w dowolnym miejscu w warsztacie.

Co powinno znaleźć się w skrzynce narzędziowej?

Po wyborze i zakupie skrzynek narzędziowych oraz organizerów trzeba jeszcze dobrać wyposażenia warsztatów, czyli narzędzia, które będziemy w nich przechowywać. W przypadku organizerów z wieloma małymi szufladkami nie ma problemu: przydadzą się na przechowywanie przede wszystkim różnego rodzaju śrubek, ale też na przykład wierteł czy śrubokrętów – krótko mówiąc małych i średnich elementów mechanicznych oraz elektronicznych, których z reguły jest bardzo dużo w każdym warsztacie – i które bardzo łatwo się gubią.

Skrzynka narzędziowa może być skompletowana w najróżniejszy sposób. Niektóre zestawy narzędzi są sprzedawane już w zestawie ze specjalnie dobraną skrzynką – w tym wypadku nie ma problemów. Jeżeli zaś samodzielnie kompletujemy własną skrzynkę narzędziową, nie zapomnijmy o podstawowym sprzęcie, takim jak na przykład kombinerki, miarka, zestaw kluczy nasadowych i śrubokrętów czy nóż tapicerski. Skrzynki narzędziowe, w których przechowujemy narzędzie pierwszego użytku i które często zabieramy ze sobą poza warsztat, będą oczywiście różnić się wyposażeniem od tych większych, które większość czasu trzymamy w garażu.

Drewniany regał do warsztatu

Regały magazynowe to bardziej stateczne elementy warsztatu. Ich zakup najlepiej planować na samym początku, kiedy organizujemy całą warsztatową przestrzeń. Zadaniem regałów jest przede wszystkim optymalizacja wykorzystania tak ważnego w warsztacie miejsca. Dobry regał powinien być metalowy, o odpowiednich rozmiarach i wytrzymałości (najlepiej ponad 150 kilogramów).

Ponadto regały magazynowe muszą być bardzo stabilne: nie przechylać się ani kołysać – co może być niebezpieczne z punktu widzenia bezpieczeństwa pracy. Ilość regałów w warsztacie zależy przede wszystkim od jego wielkości oraz ilości narzędzi, które posiadamy.

Bardzo przydatne mogą okazać się również szafki warsztatowe na kółkach również są bardzo dobrym rozwiązaniem. Po pierwsze, są niezwykle pojemne, a przede wszystkim mobilne. W celu ekonomicznego gospodarowania przestrzenią można ustawiać je nawet jedna za drugą, albo przed regałem magazynowym – w zewnętrznej trzymając bardziej potrzebne narzędzie, a w tej zasłoniętej – takie, z których korzystamy rzadziej, raz na jakiś czas. W razie czego po prostu odblokujemy po prostu hamulce szafki zewnętrznej, odsuniemy ją i dostaniemy się do tej zasłoniętej.

Podsumowanie

Podsumowując, w domowych (i nie tylko) warsztacie z pewnością przydadzą się zarówno organizery, skrzynki narzędziowe różnego rodzaju, jak również bardziej pojemne regały magazynowe. Najważniejsze, aby dokładnie rozplanować miejsce przeznaczenia poszczególnych narzędzi i akcesoriów, aby zawsze wszystko było na swoim miejscu. W tym celu warto przestrzegać kilku podstawowych zasad dotyczących utrzymywania porządku w warsztacie – sprzątanie po skończonej pracy i odkładanie wszystkiego na swoje miejsce pozwoli na płynne rozpoczęcie pracy kolejnego dnia. Każdy właściciel warsztatu wie bowiem, że nie ma nic bardziej irytującego, niż trudność w znalezieniu narzędzi, które akurat są pilnie potrzebne.