Skręcanie ciężarówką w lewo może zostać w Londynie zabronione, oczywiście z uwagi na rowery?

renault_premium_wywrotka_tuning_gb_2

Samochody ciężarowe, które ponad 350 razy dziennie dostarczają ładunki na londyńskie budowy firmy Canary Wharf Contractors’ (CWC), mogą wkrótce otrzymać zakaz… skręcania w lewo. Ma być to odpowiedź CWC na prorowerową politykę władz Londynu, a także sporą ilość zdarzeń, w których skręcające ciężarówki potrącają rowerzystów.

W brytyjskim ruchu lewostronnym skręcanie ciężarówką w lewo jest szczególnie niebezpieczne, oczywiście z uwagi na położenie fotela kierowcy. Dlatego też CWC zleciło przygotowanie programu nawigacyjnego, który będzie planował ciężarówkom trasy bez konieczności skręcania w lewo, a także z pominięciem stref, w których występuje szczególnie wielu rowerzystów. Cały projekt powinien wystartować na początku przyszłego roku, a jeśli sprawdzi się on w Londynie, brytyjskie przedsiębiorstwo może nakazać korzystanie z niego podwykonawcom także w innych miastach.

Co na to przewoźnicy? Łatwo się domyślić, że trudno określić ich zadowolonymi. Sam fakt, że zleceniodawca może narzucić przewoźnikowi korzystanie z konkretnego systemu nawigacyjnego jest kontrowersyjny. Koszt instalacji takiego systemu to około 250 funtów na pięć samochodów, a poniósłby go naturalnie przewoźnik. Do tego warto zaznaczyć, że to właśnie skręcanie w lewo jest w brytyjskim ruchu najłatwiejsze, z uwagi na niewielką ilość samochodów, którym trzeba ustąpić pierwszeństwa. Chcąc skręcać przede wszystkim w prawo, trzeba się więc tym samym liczyć z wyższym zużyciem paliwa, wyższymi kosztami transportu i większym zanieczyszczeniem powietrza. A wystarczyłoby przecież wprowadzić przepisy, w których to rowerzyści mieliby ograniczone, ale jednocześnie też chroniące ich prawa…

Dla przypomnienia:

Rowerzysta stanął przed ciężarówką i kazał kierowcy zrobić mu miejsce, czyli święta krowa na dwóch kołach

Władze Londynu całkowice zakażą wjazdu ciężarówkom bez dodatkowej szyby w drzwiach pasażera?

Mercedes-Benz Econic jako wywrotka?! W Londynie jest to możliwe, z uwagi na rowerzystów