Siodło automatycznie odsuwające naczepę na zakręcie – sposób na trzy BDF-y

Powyżej: filmowa prezentacja wózka Pacton Smart Dolly

Choć coraz więcej krajów dopuszcza zestawy o długości 25,25 metra, przewóz trzech kontenerów BDF jednocześnie pozostaje sporym problemem. Trzy wymienne nadwozia utrudniają bowiem zmieszczenie się w długościowym limicie, wymagają stosowania specjalnie powiększonych naczep, a w efekcie komplikują kwestię zwrotności, przez co trudniej spełnić rygorystyczne, niemieckie normy zawracania. Dlatego też firma Pacton wyszła ostatnio z nową ofertą, noszącą nazwę Smart Dolly.

Pacton Smart Dolly to wózek wyposażony w automatycznie przesuwane siodło. Podczas jazdy na wprost podciąga ono naczepę w stronę ciężarówki, ograniczając w ten sposób długość całego zestawu. Za to na ostrych zakrętach siłowniki hydrauliczne odsuwają siodło do tyłu, oddalając pojazdy od siebie i zapobiegając uderzeniu przedniej ściany naczepy w tylną ścianę ciężarówki. Dzięki temu można załadować trzy kontenery BDF o długości 7,45 metra każdy, spełnić przy tym niemieckie normy homologacyjne, a jednocześnie zamknąć się 25,25 metra długości zestawu (oczywiście przy pomiarze na wprost, gdy zestaw nie jest złamany).

Zestaw wyprostowany:

Zestaw złamany:

Siodło przesunięte do przodu, jazda prosto:

Siodło odsunięte do tyłu, na zakręcie:

Sam pomysł z dodatkowym rozsuwaniem zestawu na zakrętach nie jest niczym nowym. Możemy kojarzyć go chociażby z dwudyszlowych zestawów Pekaes Warszawa, popularnie zwanych „Zemstą Hitlera” (opisywanych tutaj), czy z holenderskiego eksperymentu EXA Combi, przewidującego aż 16-metrowe zabudowy (opisywane tutaj). Niemniej firma Pacton zadbała o odpowiednią dawkę nowości, w postaci zaawansowanego sterowania. Dzięki temu system przesuwania siodła jest nie tylko zwykłym układem hydraulicznym, ale też potrafi dopasować swoje zachowanie do aktualnej prędkości zestawu, różnie reagując przy tym na poszczególne kąty złamania. Wszystko po to, by uzyskać maksymalną stabilność na trasie.

W chwili obecnej Pacton Smart Dolly przechodzi przedseryjne testy, realizowane w niemieckiej firmie transportowej Hansa Express Logistic. Próby te odbywają się bez większych problemów, dlatego już wkrótce mają zostać zakończone, a Smart Dolly trafi do powszechnej sprzedaży. Powinno się to wydarzyć już w 2025 roku, zaczynając od rynku niemieckiego. To od razu tłumaczy dlaczego wózek otrzymał tylko jedną oś i został podpięty do dwuosiowej naczepy – większa liczba osi byłaby w Niemczech zbędna, gdyż nawet 25-metrowe ciężarówki podlegają w tym kraju pod 40-tonowy limit DMC.