Silos do przewozu paszy z całkowicie elektryczną pompą – dzienna oszczędność nawet 60 litrów paliwa

Holenderska firma transportowa ForFarmers wdrożyła do testowego użytku zestaw z elektryczną pompą do wydmuchu. Jest on przeznaczony do przewozu pasz i składa się z Mercedesa Actrosa oraz naczepy marki Welgro

Zwykle naczepy do przewozu pasz korzystają z pompy zasilanej poprzez przystawkę mocy. Czerpią one więc napęd z silnika diesla i spalają w ten sposób olej napędowy. Tymczasem w opisywanym zestawie pompa ma napęd całkowicie elektryczny, dostarczony przez firmę Wierda Hybrid.. Podpięto go do baterii umożliwiających albo zwykłe ładowanie, albo odzyskiwanie energii z hamowania.

W ten sposób rozładunki paszy nie pochłaniają żadnego paliwa. ForFarmers wylicza, że pozwoli to zaoszczędzić do 60 litrów oleju napędowego dziennie, czyli nawet 18 tys. litrów rocznie. Ładowność, w holenderskich warunkach, jest przy tym zachowana na poziomie 32 ton. Pozostaje tylko pytanie, czy baterie na pewno wystarczą, aby obsłużyć wszystkie rozładunki?

Aby odpowiedzieć na to pytanie, firma będzie testowała elektryczny silos w jednym tylko egzemplarzu. Jeśli natomiast okaże się, że baterie jak najbardziej wystarczają do pracy w regionalnym ruchu, zestawy ForFarmers masowo otrzymają elektryczne pompy. Może być niemałe wydarzenie, jako że przewoźnik ten ma aż 250 pojazdów tego typu.