Siedmioosobowa rodzina w ciężarówce jadącej z Turcji do Polski – wykryto ich przy drogowej kontroli

rodzina_imigrantow_w_naczepie

Kontrole Krajowej Administracji Skarbowej to obecnie stały widok na polskich drogach. Nieczęsto zdarzają się jednak takie akcje, jak wczoraj przy drodze krajowej nr 19. Sprawdzając ciężarówkę przewożącą elementy klimatyzatorów funkcjonariusze trafili bowiem na siedmioosobową rodzinę, przebywającą w Europie nielegalnie.

Oto komunikat Podkarpackiego Urzędu Celno-Skarbowego:

25 stycznia br. funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej z Podkarpackiego Urzędu Celno-Skarbowego w Przemyślu, podczas działań kontrolnych w miejscowości Lipowica (woj. podkarpackie), zatrzymali 7-osobową rodzinę z Syrii. Obcokrajowcy próbowali się dostać do Europy w ciężarówce, przewożącej części do klimatyzatorów.

Kierowca kontrolowanego samochodu, który przewoził towar z Turcji do Polski, poinformował funkcjonariuszy, że podczas jazdy słyszał odgłosy dochodzące z przestrzeni ładunkowej pojazdu.

Podczas wstępnych oględzin naczepy samochodu (typu plandeka), funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej usłyszeli dochodzące ze środka głosy oraz zauważyli wyciągnięte na zewnątrz dłonie. Ze względów bezpieczeństwa, funkcjonariusze podjęli decyzję o przekonwojowaniu pojazdu na teren pobliskiego byłego przejścia granicznego w Barwinku.

Tam funkcjonariusze Podkarpackiego Urzędu Celno- Skarbowego w Przemyślu (z III Mobilnego Referatu Realizacji) w obecności funkcjonariuszy Komisariatu Policji w Dukli zdjęli nałożone zamknięcia urzędowe (plomby) i otworzyli drzwi naczepy.

W tylnej części naczepy znajdowało się siedem osób, w tym dwie osoby dorosłe i pięcioro dzieci w wieku od 5 do 16 lat. Wstępne ustalenia wskazują, że jest to rodzina pochodzenia syryjskiego.

O zdarzeniu, funkcjonariusze KAS poinformowali funkcjonariuszy Placówki Straży Granicznej z Sanoka. Do ich przybycia, rodzina oczekiwała w ciepłym pomieszczeniu.

Dalsze czynności w sprawie prowadzą funkcjonariusze Straży Granicznej.