Sieć trakcyjna nad autostradą A5 już w styczniu – Niemcy przedstawili swój harmonogram prac

Trwają prace nad niemieckim projektem „eHighway”. Zgodnie z nim fragment autostrady A5 otrzyma trakcję elektryczną mającą ładować baterie hybrydowych ciężarówek.

Zelektryfikowana autostrada powstaje na bardzo ruchliwym odcinku, między miastem Darmstadt a lotniskiem we Frankfurcie. Trakcja zostanie rozciągnięta nad jezdniami w obu kierunkach, na odcinku dokładnie 5,1 kilometra. A kiedy to wszystko ruszy?

Jeszcze tej jesieni trakcja zacznie być rozciągana. Ruch na autostradzie A5 będzie wówczas częściowo ograniczony, wymagając zwężenia ruchu do dwóch pasów w każdym kierunku Istotnym elementem są też maszty pod trakcje, przygotowane w łącznie 231 egzemplarzach. 112 z nich stanie nad jezdnią w kierunku Frankfurtu, 113 w kierunku Darmstadt, a dodatkowe sześć wesprze cały układ stojąc na pasie zieleni.

W styczniu 2019 roku wszystko ma być gotowe. Wówczas na trasę powinny wyjechać pierwsze testowe ciężarówki. Będą one miały napęd elektryczno-spalinowy, z bateriami ładowanymi poprzez trakcję. Dopóki w bateriach będzie zapas energii, ciężarówki będą poruszały się na samym prądzie. Kiedy natomiast prąd się skończy, do pracy wróci silnik diesla. Dokładnie tak samo, jak ma to miejsce w testach szwedzkich, opisywanych tutaj.

Koszty? Jak wylicza firma Siemens, odpowiedzialna za całą technologię, dostosowanie do ruchu jednego kilometra ma kosztować 2,26 miliona euro.