OFERTY PRACYKONTAKT
665
Opublikowane 12 Marzec, 2018

Sieć trakcyjna nad autostradą A5 już w styczniu – Niemcy przedstawili swój harmonogram prac

Trwają prace nad niemieckim projektem “eHighway”. Zgodnie z nim fragment autostrady A5 otrzyma trakcję elektryczną mającą ładować baterie hybrydowych ciężarówek.

Zelektryfikowana autostrada powstaje na bardzo ruchliwym odcinku, między miastem Darmstadt a lotniskiem we Frankfurcie. Trakcja zostanie rozciągnięta nad jezdniami w obu kierunkach, na odcinku dokładnie 5,1 kilometra. A kiedy to wszystko ruszy?

Jeszcze tej jesieni trakcja zacznie być rozciągana. Ruch na autostradzie A5 będzie wówczas częściowo ograniczony, wymagając zwężenia ruchu do dwóch pasów w każdym kierunku Istotnym elementem są też maszty pod trakcje, przygotowane w łącznie 231 egzemplarzach. 112 z nich stanie nad jezdnią w kierunku Frankfurtu, 113 w kierunku Darmstadt, a dodatkowe sześć wesprze cały układ stojąc na pasie zieleni.

W styczniu 2019 roku wszystko ma być gotowe. Wówczas na trasę powinny wyjechać pierwsze testowe ciężarówki. Będą one miały napęd elektryczno-spalinowy, z bateriami ładowanymi poprzez trakcję. Dopóki w bateriach będzie zapas energii, ciężarówki będą poruszały się na samym prądzie. Kiedy natomiast prąd się skończy, do pracy wróci silnik diesla. Dokładnie tak samo, jak ma to miejsce w testach szwedzkich, opisywanych tutaj.

Koszty? Jak wylicza firma Siemens, odpowiedzialna za całą technologię, dostosowanie do ruchu jednego kilometra ma kosztować 2,26 miliona euro.

WYKOP ten tekst!

Ten wpis ma 3 komentarzy

 1. Jacek napisał(a):

  Ciekawe czy na dłuższych trasach pojawią się izolatory sekcyjne i na autostradzie zobczymy “żabę” czyli wskaźnik przerwania poboru prądu. No i na ile będzie mógł taki pojazd odbić w bok spod sieci jezdnej.

  • Tomasz napisał(a):

   izolatory sekcyjne oczywiscie beda musialy byc —rozleglosc podstacji zalezy od tego czy zabezpieczenia beda wychwytywac zwarcia odlegle dla swych nastaw. ja spotykalem sie naczesciej z zabezpieczeniem RZT do wychwytywania zwarc odleglych . do zwarc bliskich WSPS -tylko ze to sa zabezpieczenia ze starych stacji typu APSPa i APST . o jakiejs zabie nigdy nie slyszalem

 2. Jacek napisał(a):

  Żaba to wskaźnik pokazujący miejsce gdzie przed izoaltorem sekcyjnym należy przerwać pobieranie prądu stosowany na kolejach polskich i niemieckich.

Odpowiedz

Dane wpisane w formularzu będą przetwarzane w celu dodania komentarza zgodnie z naszą polityką prywatności.