Sezonowi pracownicy w zabudowie ciężarówki, kierowca bez prawa jazdy i zniszczony zakaz tonażowy

Nielegalny przewóz sezonowych pracowników to temat regularnie wracający do mediów. Przypadek opisany poniżej jest jednak szczególny, z racji wyjątkowo długiej listy złamanych przepisów.

Po pierwsze, kierujący ciężarowym Iveco Eurocargo nie posiadał prawa jazdy. Po drugie, w przestrzeni ładunkowej pojazdu znajdowały się cztery osoby. Po trzecie, ciężarówka miała niesprawny układ hamulcowy. Po czwarte zaś, termin badania technicznego upłynął w ubiegłym roku.

Szczególny był też powód, dla którego samochód został zatrzymany. Dokonano tego na prośbę okolicznych mieszkańców, którzy poskarżyli się na zniszczenie znaku z zakazem tonażowym, a następnie łamanie tego zakazu przez samochody ciężarowe.

Komunikat WITD Wrocław:

Kierowca bez prawa jazdy, przewoził ludzi niesprawnym pojazdem ciężarowym, bez badań technicznych na skrzyni ładunkowej. Tak jednym zdaniem można opisać skandaliczny sposób w jaki pracownicy sezonowi narodowości ukraińskiej przewożeni byli pojazdem ciężarowym z pola po drodze publicznej do gospodarstwa, jednego spod wrocławskich plantatorów truskawek.

11 czerwca br. o godzinie 8:30 dolnośląscy inspektorzy wykonujący czynności kontrolne na motocyklach służbowych realizowali wnioski społeczeństwa dotyczące naruszania przepisów ustawy o transporcie drogowym i ustawy prawo o ruchu drogowym na terenie powiatu trzebnickiego.

Inspektorzy transportu drogowego na motocyklach objęli nadzorem ruch pojazdów ciężarowych na obszarze miejscowości Strzeszów, gmina Wisznia Mała. Z uwagi na powtarzający się problem dotyczący nieprzestrzegania znaków zakazu ograniczających wjazd pojazdów powyżej 8 ton dopuszczalnej masy rzeczywistej.

W wyniku działań kontrolnych ustalono, że znaki zakazu w wyniki aktu wandalizmu zostały zamalowane w celu umożliwienia bezkarnego niestosowania się do nich.

Na miejscu inspektorzy zatrzymali przed znakiem pojazd ciężarowy. W szoferce pojazdu prócz kierującego narodowości ukraińskiej stwierdzono 2 pasażerów. Kierujący oświadczył, że nie ma prawa jazdy.

W wyniku dalszych czynności kontrolnych po otworzeniu przestrzeni ładunkowej kontrolowanego pojazdu okazało się, że znajdują się w niej między stertą pustych łubianek, kolejni 4 pasażerowie narodowości ukraińskiej.

Dalsze czynności kontrolne wykazały, że ważność przeglądu technicznego kontrolowanego pojazdu upłynęła ponad rok temu, a układ hamulcowy pojazdu jest niesprawny.

Na miejsce kontroli inspektorzy wezwali funkcjonariuszy Policji w celu ustalenia legalności pobytu na terytorium RP, 6 pasażerów pochodzących z Ukrainy, którzy byli przewożeni feralną ciężarówką.

Przybyły na miejsce kontroli plantator truskawek wyjaśnił, że nie miał możliwości zorganizowania przewozu pracowników w inny sposób, a pojazd zamierza po sezonie zezłomować.

W wyniki podjętych czynności na kierującego nałożono łącznie 3 mandaty karne, pojazd został niedopuszczony do ruchu, a dowód rejestracyjny został zatrzymany.