Serbski kierowca trafił do aresztu i grozi mu więzienie – wszystko przez powtórnie wypełnione zezwolenie

serb_sfalszowane_zezwolenie_5

Inspekcyjne komunikaty, opowiadające o zagranicznych przewoźnikach z niewłaściwie wypełnionymi zezwoleniami, to rzecz powszechnie znana. Zazwyczaj tego typu sprawy kończą się karami finansowymi, a także tymczasowym postojem ciężarówki na strzeżonym parkingu. W przypadku, który odnotowano ostatnio na Śląsku, było jednak inaczej. Serbski kierowca został bowiem oskarżony o fałszowanie dokumentów i trafił do aresztu. Grozi mu teraz nawet kilka lat więzienia, podczas gdy jego pracodawca zapłaci 10 tys. złotych złotych kary. O wszystkim opowiada poniższy komunikat, opublikowany przez WITD Katowice. Dodam, że pod zdjęciem znajdziecie także zdjęcia zezwolenia, pokazujące na czym polegało tutaj przestępstwo.

W godzinach popołudniowych 15 marca na autostradzie A4 w Gliwicach inspektorzy  transportu drogowego z WITD Katowice zatrzymali do kontroli samochód z przyczepą, którym kierował obywatel Serbii. Kierowca ten wykonywał międzynarodowy transport drogowy rzeczy z Polski do Serbii w imieniu serbskiego przedsiębiorcy, przewożąc części do urządzeń AGD.

W trakcie kontroli kierowca okazał inspektorom wymagane zezwolenie na międzynarodowy przewóz drogowy rzeczy. Od razu zauważyli oni, że zezwolenie zostało nieudolnie przerobione i wypełnione ponownie. Przyjrzawszy się bliżej dało się odczytać, że pierwsze wypełnienie tego dokumentu miało miejsce w dniu 24.02.2017. Państwem załadunku była wówczas Serbia, ilość ładunku wynosiła 7004 kg, a towar przewożono na Litwę. W drodze powrotnej załadunek miał miejsce w Polsce i zmierzał do Serbii. Załadowano wówczas 10455 kg ładunku. Oznacza to, że zezwolenie, będące dokumentem jednorazowego użytku, zostało w całości wykorzystane. Po wykonaniu przewozu informacje te zostały jednak usunięte (wywabione lub wytarte), co jest absolutnie zakazane. Następnie przedmiotowe pola zostały wypełnione ponownie danymi z kontrolowanego w dniu 15 marca transportu.

Inspektorzy uznali, że doszło do przestępstwa, o czym niezwłocznie zawiadomili policję. Kierowca trafił do aresztu, a kontrolujący go inspektorzy złożyli obszerne zeznania objaśniając, jak ważną rolę odgrywa zezwolenie w transporcie międzynarodowym. Kierowcy został postawiony zarzut z art. 270 §1 Kodeksu Karnego – kto, w celu użycia za autentyczny, podrabia lub przerabia dokument lub takiego dokumentu jako autentycznego używa, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

Wobec serbskiego przewoźnika wszczęto postępowanie administracyjne w przedmiocie braku zezwolenia, co wiąże się z karą wysokości 10 tysięcy złotych. Do czasu zapłaty kaucji na poczet tej kary, jego pojazd wraz z ładunkiem został umieszczony na parkingu wyznaczonym przez starostę.

serb_sfalszowane_zezwolenie_4 serb_sfalszowane_zezwolenie_3 serb_sfalszowane_zezwolenie_2 serb_sfalszowane_zezwolenie_1