OFERTY PRACYKONTAKT
665
Opublikowane 29 Maj, 2017

Sekundniki na skrzyżowaniach w końcu legalne – ministrowie zatwierdzili działanie takich urządzeń

sygnalizator_z_czasomierzem

Po wielu latach prawnej batalii wyświetlacze odliczające czas na skrzyżowaniach staną się powszechnie dostępne. Minister administracji, wraz z ministrem infrastruktury i budownictwa, podpisali bowiem stosowne rozporządzenie, ustawiając nowe przepisy na prostej drodze do wejścia w życie.

Zgodnie z nowym rozporządzeniem, wyświetlacze nie będą obowiązkowe, lecz staną się dozwolone. Innymi słowy oznacza to, że zarządcy dróg będą mogli instalować sekundniki bez obaw o sprzeczność z polskim prawem. Mowa tutaj zarówno o GDDKiA, zarządzającym drogami krajowymi, jak i marszałkach województw, starostach powiatowych oraz prezydentach miast. Ponadto rozporządzenie od razu określa wymagania techniczne dla takich urządzeń. Oznacza to więc, że zaraz po wejściu przepisów w życie (30 dni po ich ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw) organy odpowiedzialne za drogi będą mogły rozpocząć montaże.

Co ciekawe, sekundniki przez wiele lat pozostawały nielegalne, jako że eksperci podkreślali ich negatywny wpływ na bezpieczeństwo oraz płynność ruchu. Jednocześnie nie brakowało miast, które takie urządzenia i tak montowały, de facto niezgodnie z prawem.

Zdjęcie ma charakter poglądowy.

TimoCom – Łączymy ładunki z pojazdami.

To może Cię zainteresować:

Ten wpis ma 17 komentarzy

 1. Michal napisał(a):

  W koncu ! Teraz wiem ile bede mial czasu do ruszenia i zatrzymania. Podoba mi sie ten system.

 2. łukasz napisał(a):

  dobra zmiana

 3. KingOfBelarus napisał(a):

  Nie mam pojęcia jak niby negatywnie mają one wpływać na bezpieczeństwo i płynność ruchu. I skąd takie wnioski

  • 13*60 napisał(a):

   To mógł wymyśleć tylko idiota na spędzanie czasu w pracy i wymyślanie.
   Nie było wymogu ,że musi być ono (to wymyślanie mądre).
   Tak to widzę.

 4. 13*60 napisał(a):

  Wreszcie ktoś ruszył mózgiem !!!

  WIELKIE BRAWA !

  Byłem ostatnio w Koninie . Tam włodarze miasta mają sprawne umysły więc mają system sekundników. Przyjemność z jazdy , zero stresu , zero pośpiechu i nerwowości.
  To samo z ruszeniem. Włożenie biegu w odpowiednim czasie – pełny relaks bez ugniatania sprzęgła.
  A dla malkontentów i szukających dziury w całym w wydumanych teoriach o jeździe na ostatnią sekundę to niech wyjdą na skrzyżowania i zobaczą ,że nawet tam gdzie nie ma sekundników jest OGROMNA liczba idiotów śmigających
  na czerwonym – pełnym czerwonym !
  Na ten rodzaj idiotyzmu jest tylko jedno lekarstwo :
  Fotoradary !!!
  A jeśli przy sekundnikach byłyby fotoradary to kara + extra dodatek za bezczelność.
  Rozwiązania są dziecinnie proste – jest tylko problem – czy na pewno pewnym decydentom zależy na skutecznym rozwiązaniu problemu bezpieczeństwa czy to tylko gadka szmatka pod publiczkę a tak na prawdę liczy się cash z mandatów ?

 5. 13*60 napisał(a):

  Dodam jeszcze jedno :
  ” eksperci podkreślali ich negatywny wpływ na bezpieczeństwo oraz płynność ruchu ”

  Głupio czy mądrze ale za każda ekspertyzę brali zapewne cash. I o to chodziło.
  Nie zdziwię się ,że gdy większość ludzi myślących normalnie uzna sekundniki za dobro a nie zło to ci sami “ex-perci” za podobny cash napiszą ,że temat jest godny pochwały i mega bezpieczny.
  To tyle w kwestii “fahofcuf”.

 6. Strasznylis napisał(a):

  Negatywnie tzn byla to taka prawda objawiona, dogmat i frazes powtarzanyn przez .najczesciej przedstawicieli Policji. Tak samo jak przed wprowadzenie obowiazkuJazdy na światłach przez cały dzień Twierdzili że Z dnia na dzień liczba wypadków spadnie o 20%A o Likwidacji Fotoradarów to samo tylko w drugą stronę A życie zweryfikowało te prawdy objawioneW wielu krajach Działają takie sekundniki jakoś nie widać zdecydowanego pogorszenia bezpieczeństwaWedług mnie to Zdecydowana poprawa Jakości ruchu Może skończą się Zdziwienia co niektórych kierowców I szukania biegu jak już jest zielone

 7. pat789123456 napisał(a):

  Wprawdzie do nie dawna jeszcze jeździłem osobówką z wielką literką L na dachu, ale mimo to odniosłem dziwne wrażenie że te sekundniki poprawiają bezpieczeństwo. Mogę odpowiednio wcześniej nacisnąć pedał hamulca tak by nie wjechać na skrzyżowanie na czerwonym bądź pomarańczowym świetle, ale także mogę sprawić, aby moja noga się nie męczyła na skrzyżowaniu bo moge w spokoju puścić sprzęgło. Oznacza to że w czasie postoju nie ma możliwości żebym puścił sprzęgło, a więc i zabił/ranił pieszego. Minusów natomiast nie widzę.

  • Hrumol napisał(a):

   Coś dawno to niedawno musiało być skoro żółte nazywasz pomarańczowym. Tak cię na kursie uczyli!? 😉 (A “niedawna” piszemy razem.)

 8. Dav napisał(a):

  Brawo PiS! Jeden POseł próbował zrobić sekundniki nielegalnymi ale udało się, to jest “dobra zmiana”

 9. papacior napisał(a):

  Rewelacja w końcu ktoś mądry poruszył tę sprawę to super pomysł jest brawo brawo!!!!!
  Teraz jeszcze potrzebny jest ktoś mądry aby zlikwidował zajebi…ście niebezpieczne żółte kamery ze skrzyżowań,świateł to wtedy będę usatysfakcjonowany do bólu !!!

 10. Dawid napisał(a):

  No to teraz, niech wreszcie ustawą uregulują czas przez jaki świecić ma się żółte światło poprzedzające światło czerwone. A najlepiej żeby jeszcze parę razy przed zmianą zamrugało.

  • 13*60 napisał(a):

   Poruszyłeś bardzo istotną kwestię.
   Ja też mam wrażenie ,że czas i sposób zmiany świateł jest właśnie najbardziej wypadkowym czynnikiem na skrzyżowaniu. Chyba ,że znowu można stwierdzić ,że właśnie po to tak krótko i zaskakująco zmienia się zielone na żółte aby był powód do wyrwania kasy od kierowców. Dołożyć do tego tylko rejestrujące kamery i kasa płynie szerokim strumieniem. Było głośno o kilku miejscach w Polsce gdzie “światła” były odpowiednio zaprogramowane i w tym momencie budżet miasta był bardzo zadowolony.
   Kierowcy już zdecydowanie mniej.
   Mam wrażenie ,że zawsze chodzi o to samo – kwestia tylko ile ?

 11. Dawid napisał(a):

  Jedno z tych miejsc to droga 94 Kraków – Bytom miejscowość Sławków. Jest ograniczenie do 70 ale jak masz 24 tony na tyle to i tak z duszą na ramieniu przyjeżdżasz, czy zmieni się czy nie. Ja raz dostałem do domu 500zł.

 12. Adrem napisał(a):

  Czasoumilacze jak nazywa to Waldek Florczak z Motodoradca

 13. truckeronroad.com napisał(a):

  W końcu “normalność” wkracza do Polski. Człowiek z zazdrością patrzył na skrzyżowania w Hiszpanii, gdzie sekundniki montowane są również na prześciach dla pieszych…

 14. Kamil napisał(a):

  Bardzo dobrze, pozostaje mieć nadzieję, że liczba sekundników na skrzyżowaniach będzie rosła.
  Wiadomo ile czasu pozostało do ruszenia i zatrzymania, a nie taka nerwówka, jeden zaśpi, drugi zaśpi i na zielonym idą 2 auta …
  Popieram 100 % !!!

Odpowiedz

Dane wpisane w formularzu będą przetwarzane w celu dodania komentarza zgodnie z naszą polityką prywatności.