Schemat manualnej skrzyni jako główny motyw w tuningu ciężarowego wnętrza

Ciężarówki z manualną skrzynią biegów oficjalnie można już nazywać ginącym gatunkiem. Dosłownie ostatni producenci mają coś takiego w ofercie, a i wybór konfiguracji jest przy tym bardzo ograniczony. Choć jest też druga strona medalu – niewielka dostępność i klasyczny charakter automatycznie uczyniły „manuale” kultowymi. Doskonale świadczy o tym ciężarówka z powyższego zdjęcia, należąca do firmy voWa Transporte.

Szwajcarski przewoźnik nie tylko zdecydował się na ciężarówkę z manualną skrzynią biegów, ale też postanowił podkreślić ten fakt w ramach tuningu wnętrza. Głównym motywem w części sypialnej, mającym formę dużej, okrągłej tablicy, stał się właśnie schemat manualnej zmiany biegów. Konkretnie jest to scaniowski układ 3+3 z dodatkowym biegiem pełzającym oraz z dwójką umieszczoną u góry. A że cała tablica jest też podświetlana, ciężarówka już z daleka będzie mogła emanować swoim klasycznym charakterem.

Opisywana modyfikacja trafiła na pokład Scanii serii R bieżącej generacji – jednej z ostatnich ciężarówek, które da się jeszcze zamówić w szosowej konfiguracji z manualną skrzynią biegów. Choć i tutaj pojawiają się coraz większe ograniczenia, a wkrótce „manual” może zniknąć już zupełnie. Jak wskazuje bowiem oficjalny konfigurator marki Scania, ręczna skrzynia jest już w „R-ce” dostępna tylko z silnikami rzędowymi i to wyłącznie tymi starszej generacji. Za to jednostki typu V8 oraz nowe rzędowe silniki typu Super łączy się wyłącznie ze skrzynią zautomatyzowaną.

Prezentowana modyfikacja wnętrza została wykonana przez firmę Special Interior Truck Upholstery. Również ten warsztat opublikował dołączone zdjęcia. A jeśli chcecie zgłębić temat manualnych i zautomatyzowanych skrzyni, zapraszam do dwóch następujących artykułów: Statystyki sprzedaży ciężarówek z manualną skrzynią – to już absolutna rzadkość oraz Dlaczego zautomatyzowane skrzynie zdominowały ciężarówki i czym różnią się od skrzyń automatycznych?