Scanie G410 z zabudowami do dekontaminacji – z myślą o zagrożeniach CBRNE

Autor tekstu: Krystian Pyszczek

Do jednostek Państwowej Straży Pożarnej zaczęły trafiać wyjątkowe wozy, przeznaczone do dekontaminacji. Ich producentem jest firma Wawrzaszek Inżynieria Samochodów Specjalnych z siedzibą w Bielsku, która od lat wykonuje wysoce wyspecjalizowane pojazdy dla służb.

Dekontaminacja to nic innego jak proces, który polega na usunięciu i unieszkodliwieniu substancji potencjalnie toksycznych oraz niebezpiecznych dla zdrowia, z którymi człowiek może mieć kontakt w przypadku wystąpienia zagrożeń z kategorii CBRNE. Mowa tutaj o zagrożeniach chemicznych, biologicznych, radiologicznych, nuklearnych oraz ekologicznych, które mogą być niezwykle poważnym problemem nawet w czasie pokoju, a już tym bardziej w przypadku konfliktu zbrojnego toczącego się tuż za polską granicą.

Działania tego typu podejmuje się w specjalnych komorach i właśnie taką rolę będą pełniły zabudowy na prezentowanych pojazdach Ich baza to Scanie G410 wyposażone popularny, w 13-litrowy silnik o  mocy 410 KM. DMC całości wynosi 18 ton, a kabina może przewozić łącznie dwóch członków załogi plus przeznaczoną dla nich część sypialnią. Specjalistyczna zabudowa do dekontaminacji wykonana została z kompozytu poliestrowego, dzięki czemu wyeliminowano potencjalne ryzyko korozji. Wnętrze specjalistycznej zostało natomiast podzielone na sześć przedziałów, a do tego należy doliczyć jeszcze jeden, umieszczony na zewnątrz pod tylną klapą i wykorzystywany w trakcie postoju.

Oczywiście pojazd tego typu został wręcz wyładowany specjalistycznym sprzętem, niezbędnym do sprawnego usuwania skażeń. Są też tak zwane ubrania podekontaminacyjne, środki ochrony indywidualnej dla załogi, zbiornik wody, zbiornik na ścieki, a nawet przyłącze wody ciepłej. Sama dekontaminacja może być prowadzona na wiele różnych sposobów, w tym m.in. przy użyciu aktywnej piany, nadtlenku wodoru, czy za pomocą ozonowania. Jakby tego było mało, nad wszystkim będzie czuwał zainstalowany na pokładzie monitoring.

Na chwilę obecną do jednostek PSP ma zostać dostarczonych osiem sztuk takich specjalistycznych Scanii, choć nie wykluczone, iż liczba ta może wzrosnąć. Osobiście uważam, że powinna wręcz wzrosnąć, czyniąc takie wozy powszechnym wyposażeniem. To właśnie one będą niosły pomoc w sytuacji, gdy obywatele zostaną dotknięci skutkami katastrofy ekologicznej, biologicznej lub użycia broni masowego rażenia.

Źródło zdjęć: Wawrzaszek Inżynieria Samochodów Specjalnych