Scanie Euro 6 pojadą także na biodieslu – austriacka firma zamówiła już 220 ekologicznych egzemplarzy

Wraz z prezentacją silników spełniających normy Euro 6, producenci ciężarówek wykluczyli możliwość tankowania do nich wyłącznie biodiesla. Wydawało im się, że nowe jednostki po prostu nie dadzą się dostosować do roślinnego paliwa. Teraz okazuje się jednak, że Scania zdołała znaleźć sposób na pogodzenie niskiej emisji spalin z biodieslem, wprowadzając do swojej oferty także pojazdy zasilane bardziej ekologicznym paliwem. Tym samym Scania stała się jedynym producentem z „wielkiej siódemki”, który proponuje klientom podobne rozwiązanie.

Scanię na biodiesla zamówić można w czterech wariantach – dwóch trzynastolitrowych o mocy 450 lub 490 KM, a także mniejszych, dziewięciolitrowych, które generują 320 lub 360 KM. Niezależnie od wariantu, nowe Scanie korzystają z technik SCR oraz EGR i mogą być tankowane biodieslem bez konieczności dodawania konwencjonalnego paliwa.

Wprowadzenia do oferty nowych maszyn szwedzki producent na pewno nie pożałuje, gdyż na nowe pojazdy znalazł się już duży klient – austriacka firma Nothegger zamówiła właśnie 220 pojazdów z zasilanym biodieslem silnikiem Euro 6 o mocy 450 KM. Austriacy przyznają, że o wyborze tych pojazdów zadecydowały bardzo niskie koszty eksploatacji, pozwalające zaoszczędzić w przypadku jednej ciężarówki nawet 4 tys. euro rocznie.