Scania zaprezentowała system do łączenia przypadkowych ciężarówek na zasadzie platooningu

Niestety, z jakiegoś powodu Scania postanowiła usunąć opisywane nagranie z internetu. Jeśli tylko znowu stanie się on dostępny, tekst zostanie zaktualizowany.


W nawiązaniu do tekstu:

Platooning rzadko kiedy będzie miał sens? Pomysły naukowców na łączenie się w pary nie przekonują…

Dopiero co omawiałem temat łączenia w grupy zupełnie przypadkowych ciężarówek. Stało się wówczas jasne, że zagadnienie to wiąże się z wieloma problemami, wymagającymi ogromnych zmian w ciężarowym ruchu. Nie zmienia to jednak faktu, że producenci pojazdów nie przestają pracować nad tego typu technologiami, co rusz prezentując nowe osiągnięcia. Najlepszym przykładem jest tutaj Scania, która dzisiaj zaprezentowała właśnie system łącznia w przypadkowe grupy.

Wszystko możecie obejrzeć na poniższym filmie, prezentującym kilka istotnych elementów. Dla przykładu, widzimy tutaj „zaproszenie do platooningu”, które pojawia się na zestawie wskaźników. Zawiera ono przede wszystkim informację na temat stylu jazdy poprzedzających kierowców, weryfikując, czy warto podążać właśnie za nimi. Dalej widzimy też jak ciężarówka sama rozpoznaje ruch samochodu osobowego, wjeżdżającego między ciężarówki, a także jak system ostrzega kierowcę o konieczności przejęcia sterów. Na tablecie pojawia się wówczas informacja, że za dwie minuty konwój będzie musiał się rozdzielić. Inna sprawa, że na nagraniu widzimy zupełnie płaskim odcinek, sam platooning nie trwa długo, a przy połączeniu ciężarówki idealnie zgrywają się czasowo. Warunki są więc w pełni idealne.