
Prezentację filmową znajdziecie pod tekstem.
Potwierdziły się wcześniejsze doniesienia o fabrycznie powiększonej kabinie sypialnej dla ciężarówek marki Scania. W jednym z zakładów szwedzkiego producenta faktycznie powstało takie nadwozie, a to może stanowić bardzo ciekawą zapowiedź na przyszłość.
Pierwsze oficjalne zdjęcia tej kabiny opublikowało brytyjskie przedstawicielstwo marki Scania. Według podanych przy tym informacji, jest to nadwozie przygotowane w Laxå Special Vehicles, a więc w scaniowskiej fabryce odpowiedzialnej za produkcję specjalnych wariantów nadwoziowych. Zwykle są to kabiny załogowe dla strażaków lub nadwozia z wyposażeniem do transportu ponadnormatywnego, oficjalnie sprzedawane i homologowane przez producenta.
Nowa kabina ma nosić oznaczenie CS31, co wskazuje na dodatkowe 110 centymetrów długości w stosunku do zwykłej wersji (kabiny CS20, czyli serii S Highline). W środku przełożyło się to na bardzo dużą ilość wolnego miejsca, mogącą przywodzić na myśl ciężarówki amerykańskie. Można wręcz powiedzieć, że kabina w dużej mierze pozostała pusta i aż prosi się o zagospodarowanie jej dodatkowymi, pionowymi szafkami lub na przykład modułem sanitarnym z umywalką. Poza tym ciekawostką są boczne obicia kabiny, na których zamocowano telewizor – wyraźnie pochodzą one z kabiny załogowej, nosząc ślady po dodatkowej parze drzwi.
Przygotowanie tego nadwozia przez Laxå Special Vehicles to istotny sygnał na przyszłość. Otóż może to zapowiadać, że Scania wprowadzi tego typu kabiny na rynek, uzyskując dla nich nową homologację, niedostępną dla małych warsztatów, zwykle zajmujących takim przedłużaniem kabin. Gdyby natomiast połączyć to z układem 6×2 o trzeciej osi skrętnej (jak na zdjęciu), a także z nieco wydłużonym, bardziej aerodynamicznym przodem nadwozia (który jest obecnie testowany w kamuflażu), powinien powstać ciągnik dopuszczony do łączenia z pełnowymiarowymi naczepami, w pełni legalnie jeżdżący po europejskich drogach. Wszystko zgodnie z zasadami, które opisywałem w następującym artykule: Półtora metra dłuższe ciągniki mogą ciągać normalne naczepy – kluczem jest układ 6×2
Jak na razie nie ma jednoznacznej informacji, czy kabina CS31 trafi do oficjalnej sprzedaży. Wszystko zapewne wyjaśni się przy premierze zmodernizowanych Scanii serii R oraz serii S, ze wspomnianym już, bardziej aerodynamicznym przodem. Więcej na ten temat: Scania z dłuższym przodem uwieczniona na testach – premiera już we wrześniu?
Prezentacja filmowa:
@scaniauk Our Product Experience Specialist @Jarrod Griffiths568 got to spend some time with this Scania 730 S V8 Longline 6×2, with the CS31 high roof that was built at our special factory in Laxå. Looking magnificent in this colour – a real king of the road. #Scania730S #scaniav8 ♬ original sound – scaniauk