Scania wprowadzi ciężarówki na prąd do normalnej sprzedaży – szczegóły w tym roku

Scania coraz bardziej rozwija prace nad elektrycznymi ciężarówkami. Zamówienie od dużego, norweskiego klienta okazuje się jeszcze większe, a ponadto „elektryki” mają trafić do powszechnej sprzedaży.

Zapowiadałem już, że norweska firma Asko zamówiła 55 elektrycznych ciężarówek marki Scania. Mają one pracować przy hurtowych dostawach żywności, w oddziałach na terenie całego kraju. Teraz się jednak okazało, że elektrycznych Scanii będzie jeszcze więcej. Asko odbierze aż 75 egzemplarzy, a dostawy planowane są na lata 2020-2022.

Dla samej Scanii tak duże zamówienie na pojazdy elektryczne może okazać się przełomem. Dlatego firma już mówi o wprowadzenia „elektryków” do powszechnej sprzedaży, chcąc oferować je po prostu u dealerów. Dokładniejsze plany na ten temat mają być przedstawione jeszcze przed końcem bieżącego roku.

W trzyosiowej konfiguracji z zabudowami chłodniczymi, Scanie zamówione przez Asko mogą zaoferować 120 km zasięgu, 10 ton ładowności, 394 KM mocy, 2200 Nm momentu obrotowego. Na pierwszych testach jest też odmiana wodorowa, z tym samym silnikiem elektrycznym, lecz zasięgiem zwiększonym do nawet 500 km.